چهارشنبه, 03ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت مجله هشتمين شماره «سرزمين من» منتشر شد

مجله

هشتمين شماره «سرزمين من» منتشر شد


خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- پرونده اصلی این شماره از نشریه«سرزمین من» ، گزارش سفری است با نام «زنگ کاروان، بانگ ساربان»، که به یک روز زندگی با شترداران ترکمن صحرا می‌پردازد. این گزارش مخاطب را با نحوه زندگی و مسائل مردمان این خطه آشنا کرده و اصطلاحات و تاریخچه شترداری در این سرزمین بکر را مرور کرده است.
«این منم برادر الموت» از دیگر مطالب این شماره است که به کشف یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های تاریخی در جنوب‌شرق ایران پرداخته و تاریخی را که بر این قلعه گذشته روایت کرده است.


سرزمین من در بخش خلیج‌فارس خود یکی از  زیباترین و خطرناک‌ترین جانوران آبزی خلیج‌فارس را معرفی کرده؛ درباره این جانور که ایرانیان آن‌را عروس دریایی می‌شناسند تاکنون مطلبی علمی در ایران منتشر نشده و این برای نخستین بار است که ویژگی‌های رفتاری و جانورشناسانه آن در این مطلب با نام «عروس خطرناک» برررسی شده است.
یکی دیگر از مطالب جذاب این شماره سرزمین من، «باغ گل‌های سنگی» است که در بخش نقش ایرانی منتشر شده است. این مطلب نقش‌های گیاهی مانند گل، ‌سرو، نیلوفر و نخل را در تخت‌جمشید با عکس و توضیحات بررسی کرده است.
گزارشگر و عکاس سرزمین من همچنین در این شماره و در بخش امامزاده، به نیشابور سفر کرده‌اند و به زیارت امامزاده محمد محروق رفته‌اند. این مطلب با عنوان «شهادت درآتش» مخاطب را با زندگی این امامزاده و ویژگی‌های معمارانه، ‌هنری و مردم‌شناختی آن آشنا کرده است.
سرزمین من در بخش «یک سفر، صد خطر»، گزارشی اختصاصی دارد از یخ‌نوردی در آبشار خور با نام «معلق بر کوه یخ» که شرح تجربه‌ای پرخطر در دل طبیعت زمستانی البرز است.
همچنین سرزمین من، در بخش «از چشم غربی» این شماره خود، گفتگویی اختصاصی منتشر کرده با ریکاردو زیپولی، ایران‌شناس و عکاس ایتالیایی که عاشق شعر و طبیعت ایران است. زیپولی در این گفتگو که با عنوان «بیدل ایتالیایی» به چاپ رسیده، طبیعت ایران را از نگاه خود مرور کرده است.
از دیگر مطالب این شماره از نشریه، گزارشی اختصاصی با نام «کیمیاگری در آرادکوه» است که در بخش «محیط زیست» منتشر شده است. گروه سرزمین من، با تهیه گزارش از فعالیت‌های مجتمع آرادکوه، به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه بازیافت زباله در ایران، لزوم استفاده بازگرداندن زباله‌ها به چرخه زندگی را برای حفظ محیط زیست ایران بررسی کرده است.
«گردش درخیابان انقلاب» مطلبی جذاب و کاربردی است که در بخش راهنمای سفر این شماره منتشر شده است. این مطلب که به مناسبت سی و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به چاپ رسیده، راهنمای بازدیدی است از یادگارها و میراث شهری بهمن 57 در تهران که گردشگران می‌توانند با در دست داشتن این مطلب و قدم زدن در خیابان انقلاب، تاریخی را که این خیابان از سر گذرانده مرور کنند.
در بخش دیگری از بخش راهنمای سفر، در مطلبی با نام «کوهستانی برای شفا» به منطقه گنو در ارتفاعات شمالی بندرعباس می‌پردازد و چشمه‌های آبگرم، حیات‌وحش و امکانات گردشگری آن منطقه به مخاطب معرفی شده است.
بخش انگلیسی این شماره از نشریه هم مانند همیشه، چکیده‌ای از مطالب این شماره را به زبان انگلیسی در بر گرفته است.
هشتمین شماره از نشریه سرزمین من به سردبیری رضا مختاری در 128 صفحه و با قیمت 2000 تومان به صورت تمام رنگی و گلاسه منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه