جمعه, 03ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها گزارش تصویری

گزارش تصویری

ایران دورت بگردم - کُنارَک در استان سیستان و بلوچستان

شهرستان کنارک یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر کنارک است. در مورد وجه تسمیه این شهر آنچه که بر سر زبان‌ها باقی‌مانده این است که در این مکان درختان کنار زیادی یافت می‌شده که به همین علت این شهر کوچک بندری به کُنارک معروف گشت.

ایران دورت بگردم - چابهار

چابَهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانهٔ دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. بنادر زیبا چابهار و کنارک و سواحل زیبای بیکران دریای عمان، مقبره غلام رسول، قلعه تیس، درخت انجیر معابد، جنگل های حرا، تالاب زیبای لیپار و صورتی ، روستای تاریخی تیس، کوههای مینیاتوری (مریخی)،‌ گل فشان و... از دیگر دیدنی‌های چابهار است.

ایران دورت بگردم - قلعه تیس (پرتغالی‌ها) چابهار

قلعه پرتغالی‌ها یا قلعه تیس در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس قرار دارد. شماره ثبت ملی قلعه تیس ۵۵۵ می‌باشد.

ایران دورت بگردم - کوه‌های مینیاتوری چابهار

حدود 40 تا 50 کیلومتری پس از شهرستان چابهار به سمت بندرگواتر، کوه‌هایی در سمت چپ جاده نمایان می شود که به «کوه‌های مریخی» یا «مینیاتوری» معروف هستند. این کوه‌ها با توجه به منظره کاملاً متفاوتی که در سمت راست جاده و رو به سوی دریا ایجاد کرده یکی از زیباترین جاده‌ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان و بلکه ایران را خلق کرده است.

ایران دورت بگردم - قلعه رستم در استان سیستان و بلوچستان

قلعه رستم، در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل، بعد از شهر سوخته خارج از جاده اصلی بنایی وسیع و مربوط به دوران صفوی - سلجوقی است. محوطه‌ای که قلعه در آن قرار دارد معروف به محوطه حوض‌دار است. در این منطقه بقایای یک شهر باستانی با آجرکاری و ساختمان‌های متعدد و سردر ورودی، برج نگهبانی و ۱۵برج دفاعی است.

ایران دورت بگردم - بریس (چابهار)

بندر ماهیگیری بـِریس یکی از روستاهای شهرستان چابهار است که در ۵۵ کیلومتری شهر چابهار بریس در بخش دشتیاری واقع و فاصله آن از مرکز بخش نگور ۴۴ کیلومتر است.

در همین زمینه