یکشنبه, 01ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم

زیست بوم

جهان علیه آبگیری سد ایلی‌سو و مسوولیت ایران

هشتم اردیبهشت برابر با ۲۸ آوریل، روز حرکت جهانی علیه آبگیری سد ایلیسو بر سرشاخه‌های دجله در خاک ترکیه بود؛ روزی که فعالان محیط زیست در ده ها کشور جهان از جمله ایران، اعتراض و خشم خود را نسبت به تخریب تاریخ و طبیعت ارزشمند منطقه و میانرودان اعلام داشته و از مجامع جهانی خواستار ممانعت از نابودی کهن زادبوم‌های ۱۲هزارساله حسن‌کیف شدند.

تراریخته آفت محیط زیست

خانم یولیا کلوکنِر، وزیر جدید کشاورزی آلمان اعلام کرده که او در حال آماده کردن پیش نویس مقرراتی برای متوقف کردن مصرف آفتکش خطرناک گلایفوسیت در باغ‌های خانگی، پارک‌ها و اماکن ورزشی است که کمپانی های تولیدکننده محصولات دستکاری شده ژنتیکی - تراریخته - به شدت حامی تداوم مصرف آن هستند.

سازمان محیط زیست مقصر حذف یوز از پیراهن تیم ملی / به خاطر پول نشان ملی فوتبال را حذف کردند

حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن ملی‌پوشان فوتبال کشور انتقاداتی را متوجه نهادهای مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت ورزش و جوانان و به ویژه فدراسیون فوتبال کرده است.

آب وارداتی، دریاچه ارومیه را زنده می‌کند؟ - انتقال آب از دریاچه وان به ارومیه از نگاه کارشناسان

انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه از هر منبعی که باشد نیازمند بررسی‌های جامع فیزیکی و شیمیایی است و درصورتی می‌تواند به احیای این دریاچه کمک کند که آب مورد نظر در مبدا با آب دریاچه همخوانی داشته باشد.

نسل کشی پرندگان در فریدون‌کنار؛ بیرون زدن فساد بزرگ از دل شکار

نشست خبری «به کشتار پرندگان نه بگوییم» در حالی برگزار شد که یک پرنده شناس، یک فعال محیط زیست و یک وکیل دادگستری از نسل کشی پرندگان در فریدون کنار و فسادهای مالی گسترده این پدیده شوم در مازندران خبر دادند و گفتند که این اتفاق ناگوار از پدران به پسران در حال انتقال است.

نجات تالاب هورالعظیم - متوقف کردن روند ویرانگر تخریب سرزمین در غرب ایران

دولت ترکیه در سی - چهل سال اخیر، با نقض آشکار کنوانسیون‌های بین‌المللی، پروژه ویرانگر «گاپ» را در سکوت و انفعال کشورهای ایران، عراق و سوریه دنبال می‌کند. پروژه‌ای که در صورت تکمیل آن، نابودی کامل زیست و مدنیت در سوریه و عراق، و پیامدهای بسیار سنگینی (مانند ریزگرد در داخل کشور و مهاجرت و ناامنی در مرزهای غربی) برای ایران به ارمغان می‌آورد.

در همین زمینه