یکشنبه, 01ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان مازندران

دیده‌بان مازندران

کاهش 1.2 متری تراز آب دریای مازندران در شهریور 94

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با بیان اینکه در شهریور ماه سال گذشته تراز آب خزر به منفی 27 رسیده است، گفت: این امر نشان می‌دهد که تراز آب دریای مازندران نسبت به سال 1370 حدود 1.2 متر کاهش داشته است.

بررسی بحران زیست‌محیطی خزر-۱ / پس‌روی چشمگیر دریا از ساحل گلستان/فسیل‌های زنده خزر درخطر انقراض

پس‌روی آب دریای مازندران به‌خصوص در بندر ترکمن ضمن ایجاد مشکلات اجتماعی و اقتصادی، باعث افزایش میزان آلودگی خلیج گرگان و زیادشدن آلودگی در این بخش شده است.

دهمین همایش ملی و مستقل دریای مازندران (کاسپیان) برگزار شد

دهمین همایش ملی و مستقل دریای مازندران با حضور گروهی از حقوق‌دانان، پژوهشگران و کارشناسان در دفتر حقوقی «برهان» به ریاست وکیل محترم آقای امیرباقر امیرانی در روز 5 مهرماه 1394 برگزار گردید.

چرا از آمارهای فاجعه دریای مازندران تب نمی‌کنیم!؟

تورهای ماهیگیری و شالیزارهای برنج همه حکایت از وابستگی شدید زندگی خیل عظیمی از مردم به این دریاچه دریا صفت دارد. چند سالی است که آلودگی شدید دریای مازندران کمر همت بسته است به تبدیل تمام این زیبایی و سخاوت به خاطره ای شیرین.

منافع ایران در دریای مازندران و ملزومات یک رژیم حقوقی

افکار عمومی ملت ایران و نگاه نسل های آینده با نگرانی وحساسیت ویژه روند مذاکرات دوره ای و تصمیم گیری های دست اندرکاران سیاست خارجی ایران درباره دریای شمال ایران را به نظاره نشسته است و همان گونه که تجربه تلخ قراردادهای ننگین و خفت بار گلستان( 1813 میلادی) و ترکمانچای ( 1828 میلادی) و جدایی نافرجام داغستان و گرجستان و باکو و شروان و گنجه و ایروان و تالشان و نخجوان و ... از ایران را هیچ گاه از یاد نبرده است، بند بند توافقات دست اندرکاران گذشته و حال دیپلماتیک ایرانی درباره تمامیت ارضی ایران زمین در دریای کاسپی، را به قضاوت خواهد نشست.

Iran’s Rights in the Caspian

On the basis of the foregoing points it becomes evident that Russia and the newly independent states of the ex- Soviet Union all put together have rights to only 50% of the Caspian Sea. The other 50% belongs to Iran and Iran cannot and must not forego its rights to this 50% that legally belongs to it.

حیات فوک خزری نیازمند تعامل کشورهای حاشیه دریای مازندران / شکار و آلودگی ها، تنها پستاندار دریای مازندران را تهدید می کند

خبرگزاری مهر: شکار تنها پستاندار دریای مازندران در حالی در ایران به دلیل خطر انقراض ممنوع شده است که در کشورهایی همچون روسیه این گونه همچنان مورد حمله صیادان قرار داشته و از همین رو نجات آن نیازمند تعاملات بین المللی و چندجانبه کشورهای حاشیه دریای مازندران است.

جریان فاضلاب در کام بزرگ‌ترین دریاچه جهان

سال‌هاست موضوع جلوگیری از ورود پساب‌های شهری و صنعتی به رودخانه‌های مازندران، بازیافت زباله و ساخت مجتمع‌های صنعتی زباله سوزی و تولید کمپوست، پاکسازی رودخانه‌ها از آلاینده و جلوگیری از ورود پساب‌های کشاورزی آلوده به سموم و کودهای شیمیایی به رودخانه‌ها در دستور کار جلسات اداری مسئولان استانی و کشوری قرار گرفته اما...

در همین زمینه