سیوند
میراث نیاکان و وظیفه گرانِ مردمان هنرپرور کشور ما PDF چاپ رایانامه
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۴

در هر یک از شهرهای ایران اگر به تحقیق بپردازیم، هزاران ساختمان و اثر بی‌نظیر هنری می‌یابیم که هر کدام در نوع خود مانند ندارند و از شاه‌کارهای معماری و هنری جهان به‌شمار می‌روند ولی... یکی از دوستان نگارنده که عمر خویش را در راه شناساندن آثار هنری باارزش ایران به مردم جهان وقف کرده است پس از سال‌ها رنج و فداکاری در برابر یکی از آثار باستانی که علی‌رغم کوشش‌های وی ویران گشته و به مخروبه‌ای بدل شده بود با آه و افسوس فراوان می‌گفت: «عشق ورزیدن نسبت به هیچ مطلبی در ایران به اندازه عشق به آثار باستانی، انسان را فرسوده نمی‌سازد و رویاهایش را تباه نمی‌کند».

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۷
 
ضرورت نگاهداری یادمان‏های باستانی به عنوان مظاهر عینی هویّت ملّی ایرانیان PDF چاپ رایانامه
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۵

گروهی از ایران‏دوستان فرهنگی‏ اشاره دادند که خاک منطقه‏ی سیوند سست است و احتمال نفوذ آب در دشت پاسارگاد زیاد است و رطوبت‏ ناشی از دریاچه‏ی سد با رشد گیاهان مخرب،زیست‏بوم منطقه را آسیب می‏زند. هم‏چنین در صورت بالا آمدن آب،گورهای باستانی‏ متعلق به هفت هزار سال پیش و تپه‏های باستانی حفاری نشده، کوره‏های فلزپزی عهد داریوش یکم، مجموعه‏های ذوب فلزات و سفالگری‏ها و بسیاری آثار دیگر و چه بسا آرامگاه کوروش و بناهای‏ بازمانده‏ی عهد هخامنشیان در صورت وقوع سیلاب‏های نابهنگام به‏ زیر آب بروند.هم اینان معتقدند که محوطه‏ی پاسارگاد از طرف‏ یونسکو آثار تاریخی و باستانی شناخته شده است و تخریب آن،نقض‏ پیمان‏نامه‏های حفظ و حراست آثار بشری‏ست.

آخرین به روز رسانی در جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۰
 
آثار شناسایی شده در تنگ بلاغی PDF چاپ رایانامه
سه شنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۳

تنگ بلاغی در جنوب غربی مجموعه میراث جهانی پاسارگاد قرارگرفته که نزدیک به 18 کیلومتر طول دارد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین گذرگاه‌های فارس به شمار می‌آید. در این تنگه رود پلوار جریان دارد که اهمیت تاریخی و طبیعی تنگه وابسته به همین جریان آبی می‌باشد.

 
درخواست گروهی از انجمن‌های غیردولتی برای به‌عقب انداختن آبگیری سد سیوند PDF چاپ رایانامه
سه شنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۲

آگاهید که سد سیوند در شمال شهر شیراز و درون تنگه‌ی بُلاغی،‏ میان دو دشت مُرغاب (پاسارگاد) و مرودشت، ‏‏مراحل پایانی ساخت خود را می‌گذراند.

 
ایران دورت بگردم - روز بزرگداشت کوروش بزرگ در پاسارگاد PDF چاپ رایانامه
نوشته شده توسط محمد جهان‌آبادی   
سه شنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۳

این گزارش تصویری حاصل سفرهای پایگاه اطلاع رسانی برای نجات یادمانهای باستانی و دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران از سال 1384 تا 1388 است. شایان ذکر است این سفرها به منظور روز بزرگداشت کوروش بزرگ (7 آبان) و جلوگیری از آبگیری سد سیوند و به‌زیر آب رفتن آثار کاوش شده و کاوش نشده در تنگه بلاغی و گوشزد خطر رطوبت و آسیب‌رسانی آن به آرامگاه کوروش بزرگ و مجموعه باستانی پاسارگاد برگزار شده است.

آخرین به روز رسانی در جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۹
 
هنوز فرصت هست PDF چاپ رایانامه
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۳۳

برخی از کارشناسان بر این باورند که برای رفع نیاز به آب، ساخت سد باید آخرین گزینه باشد. در برخی موارد سدها  - با وجود آسیب هایی که به محیط زیست وارد می کنند - راهگشای توسعه بوده اند. شاید سد درودزن از این گروه باشد، سدی که با وجود وارد کردن آسیب های جدی به محیط زیست، توانست دشت مرودشت را متحول کند و مجموعه یی از روستاهای کم بضاعت را چنان گسترش دهد که جزء رشدیافته ترین مناطق ایران شوند، با اقتصادی متناسب. آسیب های زیست محیطی ناشی از آبگیری این سد هم در گذشت زمان و با تلاش تحسین برانگیز دست اندرکاران وقت تا حدود زیادی برطرف شد. پس از آن سد تنگه براق در بالادست درودزن و برای گرفتن سرریزها - هر چند توجیهی به آن قدرت نداشت - ولی شاید به خاطر اختلاف ارتفاعی نزدیک به 200 متر، برای تولید نیرو مناسب بود.

آخرین به روز رسانی در جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۳۰
 
تنگه بلاغی؛ مروری بر یک خاطره غرق شده + گزارش تصویری PDF چاپ رایانامه
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۵۸

تجسم به‌زیر آب رفتن تنگه بلاغی نه‌تنها مرور یک خاطره نیست که یادآور بغض‌های فروخورده‌ کسانی است که حفظ تاریخ و تمدن گذشته تنها خواست‌شان بود. پیش از آن که باستان‌‌شناسان به میدان بیایند و نزدیک به 130 محوطه را طی 26 فصل کاوش و نجات‌بخشی‌ کنند، انگار مرگ بر سر این محوطه سایه انداخته بود، تنگه با در آغوش کشیدن محوطه‌های تاریخی سر به زیر آب فرو برد تا امروز جز یک خاطره غرق شده اثری از آن باقی نماند.

 
پاسارگاد را دریابیم PDF چاپ رایانامه
يكشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۰۱

می‌توان سیر بود، لباس فاخر بر تن داشت، مغرور و پرسواد بود، رویا و آرمان داشت اما نمی‌توان نام نداشت، از هویت بی‌بهره بود و به سرزمینی نامتعلق! نام، هویت و نماد آدمی و هر موجودی است. ملت‌ها نیز پیکره‌ای هستند واحد همچون ابدان و کالبدها. ‌ نمی‌توانند بی‌نام و نماد باشند. سرزمینی که امروز به گربه زیبای آسیایی بدل شده است، نام، نهاد و هویتی دارد که هزارگانش پی اندر پی هم بدان معنا بخشیده‌اند.

آخرین به روز رسانی در جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۲۰
 
« آغاز قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 20

در همین زمینه

آمار

هموندان : 45
محتوا : 14011
پیوندها : 175
بازدیدهای محتوا : 7903956

باشندگان در تارنما

 164 مهمان حاضر

خبرنامه

نام:

رایانامه:

ایران‌بوم، همه‌ی ايران‌دوستان را عضو تحريريه‌ی خود مي‌داند. ايران‌بوم در ويرايش نوشتارها آزاد است.

من یار مهربانم
کتـاب بهترین هدیه است. به عزیزان خود کتاب پیش‌کش کنیم.

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان
می‌خواهم در طرح 1000 تومانی محک شرکت کنم