سه شنبه, 05ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی

ضرورت حفظ فرهنگ

این است وصف نمونه‌ای از جریان ایران‌گریز که تلاش دارد « ایران دوستی» را به سخره بگیرد و آن را با الفاظی چون نژادپرستی و فاشیسم و … محکوم نمایند و سنت‌های باستانی ایرانی را بیهوده و بی‌ارزش بنمایاند. ما را چه شده که گوش سپرده‌ایم به دهان «از خود بیگانگانی» که ژست خود روشنفکرپنداری و مد جهان‌وطنی چپ‌‌گرای خویش را پیوند زده‌اند با ناسزا و تحقیر و توهین به تاریخ و فرهنگ کهن و بزرگان این سرزمین و نفی ایران دوستی؟

حلیم/ هلیم/ هلام/ هریسه/ ریس

حلیم، هلیم، هریسه، ریس همه یک جور پخته می‌شوند و مواد تشکیل دهنده آن یکی می‌باشد، جز آنکه فرهنگ‌ها به سه و یا چهار شکل آن را آورده‌ و در ضبط ریشه واژه‌ها میان فرهنگ‌ها و برخی کتب پزشکی قدیم اختلاف است. بالاخره این خوراک معروف را با «ﻫ» یا «ﺣ» بنویسیم؟ حلیم بنامیم یا هریسه؟ و آیا هریسه از حلیم گرفته شده یا حلیم از هریسه؟

فیلم سینمایی یتیم‌خانه!

چندی پیش با دوستان به دیدن فیلم «یتیم خانه» رفتیم. فیلمی خوش ساخت که از یک فاجعه بزرگ تاریخ معاصر ایران حکایت می کند: جنگ جهانی اول، احتکار مواد غذایی، دارو و در پی آن کشتار مردم ایران توسط انگلیسی‌ها و مبارزه مردم غیرتمند و دلسوخته با آن بیگانگان جنایتکار...

پخت نان در روستای نصرت آباد

برای پخت نان، گندم را برای آسیاب می‌فرستند و از شب پیش، گندمی که سبوس دارد (برخلاف نان‌های شهری سبوسش جدا نشده) را با شیر خمیر می کنند و یک روز اجازه می دهند تا خمیر استراحت کند.

نسخه خطی «عرفات العاشقین» متعلق به کتابخانه و موزه ملی ملک در حافظه جهانی ثبت شد`

نسخه خطی «عرفات العاشقین»، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تذکره‌های عرفانی فارسی متعلق به سده یازدهم هجری که در کتابخانه و موزه ملی ملک موجود است، به عنوان پنجمین اثر دیداری- شنیداری ایران در کمیته منطقه‌ای (آسیا و اقیانوسیه) در حافظه جهانی ثبت شد.

امارات بی‌تمدن در مقابل تمدن کهن ایران؛ آیا بریدن پای لوور از ایران یک جنگ علنی نیست؟

سوای این بحث که آیا تمدن و تاریخ را می‌توان خرید، این درخواست اماراتی‌ها به عنوان شرط قرارداد که هرگونه همکاری مشترک از این قبیل در کشورهای همسایه، از جمله ایران ممنوع بود، عجیب و چالش برانگیز بود. با این رویکرد پس از راه اندازی این موزه در نیمه دوم سال 2016، دیگر امکان تبادل اشیای تاریخی میان موزه ملی ایران و موزه لوور وجود نخواهد داشت.

در همین زمینه