چهارشنبه, 08ام بهمن

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها گزارش تصویری گزارش تصویری کاروانسرای قلعه خرگوشی - یزد

گزارش تصویری

گزارش تصویری کاروانسرای قلعه خرگوشی - یزد

گزارش و عکس: سهیلا علیپور - محمد جهان آبادی

کاروانسرا قلعه خرگوشی نزدیک باتلاق گاوخونی در جاده قدیمی یزد - اصفهان قرار دارد.
فاصله بین این کاروانسرا و شهرعقدا حدود 60 کیلومتر است و این بنا از آثار دوره صفوی است. این کاروانسرا شامل صفه‌ها، حجره‌ها، اصطبل و دیواره‌ای روی پشت بام، با 2 متر عرض است.

این کاروانسرا 2 طبقه و طبقه دوم آن شاه نشین است. در داخل رباط 18 صفه وجود دارد. صفه بزرگ‌تر و صفه دیگری که در قسمت جنوبی قرار دارد، دارای محراب و نماز گاه است.
در چهار گوشه رباط، چهار مدخل برای ورود به طویله دیده می‌شود و مخزن آب به صورت آب انبار در وسط رباط ساخته شده است.
از تزیینات بنا می‌توان به کاربندی آجری سر در ورودی و کتبیه سنگی به خط علی رضا عباسی خطاط معروف عصر شاه عباس اشاره کرد.
این کتیبه، روی 15 قطعه سنگ سبز رنگ به طول 8 متر و عرض 60 سانتی متر و در 3 ضلع مدخل نصب شده است.این کتیبه پس از سرقت ، کشف و به موزه انتقال داده شد.
این کاروانسرا کاملا داخل طبیعت بکر و وسط کویر قرار گرفته و می‌توان از آن به عنوان یک رصدگاه بسیار زیبا و مناسب استفاده کرد.
نزدیک‌ترین آبادی تا این کاروانسرا در فاصله 7 کیلومتری است که یک روستای تک خانواره است.
از دور این کاروانسرا منظره‌ای بسیار زیبا دارد. داخل آن اتاقک‌های سنگی وجود دارد که محل اتراق مسافرین بوده در ضمن محلی هم برای نگهداری حیوانات وجود دارد.
سنگ‌های بکار رفته در آن از جنس گرانیت است. در این رباط چشمه آبی هم هست و می‌توان ازآن نوشید. هم اکنون این کاروانسرا محلی مناسب جهت نگهداری احشام شده است وبه علت بی توجهی مسوولین میراث استان های یزد واصفهان این کاروانسرای مهم در حال تخریب کامل می باشد.

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 Guest 1391-07-25 15:10
با سلام در برخی تارنماها اشتباها قلعه خرگوشی با پسوند اردکان ذکر شده که باید اصلاح گردد و بدان نام شهر عقدا اضافه گردد و این همان چیزی است که در متون تاریخی ذکر شده است .با تشکر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه