پنج شنبه, 28ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر میراث فرهنگی و توریسم پایدار؛ موضوع منتخب ایکوموس برای سال ۲۰۱۷

خبر

میراث فرهنگی و توریسم پایدار؛ موضوع منتخب ایکوموس برای سال ۲۰۱۷

به گزارش ایرانبوم به نقل از موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، ۱۸ آوریل روز بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی است. ایکوموس هر سال این مناسبت را، که در بیست و دومین مجمع عمومی یونسکو در سال ۱۹۸۳ به تصویب رسیده است، جشن می‌گیرد.

در سال‌های اخیر ایکوموس برای هر سال موضوعی انتخاب کرده است و سال جاری نیز از این قاعده مستثنی نیست. همان‌گونه که اطلاع دارید سازمان ملل متحد در نظر دارد که در افق سال ۲۰۳۰ به تحلیل‌های اساسی‌ای در بارۀ «توسعۀ پایدار و اهداف توسعۀ پایدار» دست یابد و آنها را تدوین و منتشر کند و به این مقصود، سال ۲۰‍۱۷ میلادی را سال «توریسم پایدار برای توسعه» نام نهاده است. ایکوموس نیز در هماهنگی با این اقدام سازمان ملل متحد، موضوع «میراث فرهنگی و توسعۀ پایدار» را برای سال ۲۰۱۷ انتخاب کرده است.

«میراث فرهنگی و توسعۀ پایدار» موضوعی مهم در زمینۀ حفاظت در سدۀ بیست و یکم است. باید به یاد بیاوریم که ایکوموس با تدوین نخستین منشور توریسم فرهنگی در سال ۱۹۷۶ در طرح این موضوع به فاصلۀ چندین سال در سطح جهان پیشرو بوده است. ایکوموس دومین منشور توریسم فرهنگی را نیز پس از بارها بازنگری در مجمع عمومی ۱۹۹۹ در مکزیک تصویب کرد. در سال ۲۰۱۷ کمیتۀ بین‌المللی علمی توریسم فرهنگی ایکوموس راهبر بازنگری‌ای در این منشور خواهد بود و در این کار به یاری کلیۀ کمیته‌های ملی و کمیته‌های بین‌المللی علمی امید بسته است.

کمیتۀ ملی ایکوموس ایران نیز مطابق هر سال برنامۀ ویژه‌ای برای گرامی‌داشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی تدارک دیده است که جزییات آن را به زودی اعلام خواهد کرد. از کلیۀ صاحب‌نظران و علاقمندان دعوت می‌شود در این امر مهم مشارکت کنند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید