سه شنبه, 08ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی جلیل شهناز، خانه موسیقی را بازگشایی كرد

رویدادهای فرهنگی

جلیل شهناز، خانه موسیقی را بازگشایی كرد

 

برگرفته از ایلنا

دیروز بعداز ظهر خانه موسیقی ایران با حضور جلیل شهناز، حسین دهلوی، محمدرضا شجریان، فرهاد فخرالدینی، مصطفی کمال پورتراب، احمد جلالی(نماینده سابق ایران در یونسکو)، هوشنگ کامکار، محمدعلی نجفی( عضو شورای شهر)، هرمز فرهت، علیرضا افتخاری، لوریس چکناواریان، محمدهادی ایازی(معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران) و دیگر هنرمندان موسیقیدان کشور پس از کمتر از یک سال بازگشایی شد.
پس از آنکه جلیل شهناز که روی ویلچر در مراسم حاضر شده بود، به همراه محمدرضا شجریان روبان قرمز نمادین بازگشایی خانه را بریدند، حاضران در سالن در محل سخنرانی حاضر شدند. در ابتدای این مراسم محمدرضا شجریان(رییس شورای عالی خانه موسیقی) توسط مجری برنامه، سیدعباس سجادی به پشت تریبون دعوت شد و گفت: راستش قرار نبود امروز حرفی در اینجا بزنم، وگرنه مطلبی را آماده می‌کردم. اما این برای من افتخار بزرگی است که امروز در حضور این بزرگمرد موسیقی ایرانی هستم. بخصوص که ایشان به دلیل احوالشان کمتر در مجامع ظاهر می‌شوند. این بود که مدتی قبل من و آقای سریر خدمت ایشان رفتیم و ایشان را دعوت کردیم تا در مراسم نوگشایی خانه خودشان تشریف بیاورند.
پس از سخنان کوتاه شجریان، این استاد آواز ایران به همراه محمد سریر(مدیرعامل خانه موسیقی) به ترتیب لوح سپاس هدیه‌ای از طرف خانه موسیقی و لوح سپاس و هدیه مرکز موسیقی صدا و سیما را به استاد جلیل شهناز اعطا کردند.
استاد شهناز نیز پس از آن خطاب به محمدرضا شجریان اظهار داشت: آقای شجریان در انسانیت، در اخلاق و در هنر موسیقی در دنیا یکتاست. امیدوارم خدا همیشه ایشان را برای ما نگه دارد. همیشه زنده باشی و درکنار شما نفسی بزنیم.
پس از این مراسم محمد سریر؛ پشت تریبون قرار گرفت و گفت: اگرچه اینجا وسعت زیادی ندارد، اما مهر و محبت دوستان بسیار زیاد است. من بسیار خوشحالم که همه دوستان را در اینجا می‌بینم، اما خبری چند دقیقه پیش به دست ما رسید که بسیار ناراحتمان کرد. متاسفانه دوست عزیزمان، هنرمند بزرگ عطا جنگوگ را از دست دادیم.
وی ادامه داد: خانه موسیقی از سال 78 افتتاح شد و باوجود محدودیت‌هایی که وجود داشت به کمک مسئولان فرهنگی آن زمان، به صورت پیش پرداخت توانستیم اینجا را خریداری کنیم. حدود چهار، پنج سالی دائم تاریخ چک‌ها را تمدید می‌کردیم تا اینکه به کمک وزیر پیشین ارشاد و محبت شهرداری تهرا ن و البته کنسرتی که دوستان عزیز خانه موسیقی برگزار کردند، توانستیم خانه را به عقد خودمان درآوریم.
سریر اضافه کرد: پس از خرید خانه به پیشنهاد و لطف آقای مصطفی سلیمی(شهردار منطقه 6 تهران) اینجا تعمیر و کمی تغییر کرد. آقای حمید شاه‌آبادی که اتفاقا به تازگی هم تشریف آورده‌اند، لطف کردند و خانه را تجهیز کردند.
مدیرعامل خانه موسیقی افزود: جا دارد که امروز از درگذشتگانی یاد کنیم که قدم‌ها را برای راه‌اندازی خانه موسیقی برداشتند. استاد فریدون ناصری، علی تجویدی و رضوی سروستانی که با کمک‌های این بزرگان در روزهای سخت گذشته؛ تصمیمات اولیه و رایزنی برای خانه موسیقی گرفته شد.
وی، حفظ میراث هنری کشور در زمینه موسیقی و کمک به رشد کیفی موسیقی را از مهمترین اهداف خانه موسیقی عنوان کرد و گفت: ما به نگاه‌های نویی در زمینه موسیقی احتیاج داریم و باید راه‌های تازه‌ای پیدا کنیم که مشکلاتی را که با آن مواجهیم را برطرف کنیم. درواقع در موسیقی باید به دنبال راه‌حل‌های جدید بود و اینکه دائم اقداماتی را که در دو، سه دهه گذشته انجام داده‌ایم را تکرار نکنیم.
سریر سپس از داوود گنجه‌ای که در بازسازی خانه موسیقی نقش عمده‌ای داشت، دعوت کرد که دقایقی سخنرانی کند. گنجه‌ای اظهار داشت: مردان بزرگی در این هنر وجود دارند که اتفاقا از جانشان مایه گذاشتند که عطا جنگوگ یکی از آنها بود. ما هنرمندی را ازدست دادیم که بسیار ماخوذ به حیا بود و با این همه هنر تنها از راه تدریس روزگارشان را می‌گذراندند. در شبی که ایشان دچار حمله مغزی شدند، ما بسیار تلاش کردیم تا بیمارستانی ایشان را پذیرش کند تا ما از طریق ارتباطاتی که داشتیم و دوستان عضو خانه در بیمارستان شهدای تجریش برایشان پذیرش بگیریم. نمی‌گویم که از هنرمندان پولی نگیرند. بلکه وقتی چنین مشکلاتی خدای ناکرده پیش آمد، به موقع آنها را در بیمارستان پذیرش دهند.
پس از اتمام سخنرانی‌ها از سلیمی(شهردار منطقه 6 ) نیز قدردانی شد و در پایان نیز محمدرضا نوربخش و بهداد بابایی، برنامه کوتاه آواز و سه تارنوازی اجرا کردند.
نصرالله ناصح پور، صدیق تعریف، محمد ظریف، حسن ریاحی. شاهین فرهت‏، علیرضا قربانی، پری زنگه و هنگامه اخوان از دیگر هنرمندانی بودند که در این مراسم حاضر شدند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید