جمعه, 02ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی سیوند اعتراض به قتل عام پرندگان بختگان ، روز دوشنبه مقابل سازمان محیط زیست

سیوند

اعتراض به قتل عام پرندگان بختگان ، روز دوشنبه مقابل سازمان محیط زیست

 

 

روز دوشنبه ، جمعی از طرفداران محیطزیست در اعتراض به قتل عام فلامینگوهای پارک ملی بختگان در استان فارس با تجمع در مقابل سازمان محیط زیست ، به سوگ خواهند نشست . این اجتماع که قرار بود روز شنبه برگزار شود با دو روز تاخیر به دوشنبه موکول شد .

از شما دوستان و همراهان سبز سرزمین ام که هرگونه تجاوز و تخریب محیط زیست به بهانه سد سازی و جاده سازی و ... را تاب نیاورده ،دعوت می کنم در این سوگواری حاضر شوید و از آنها که وظیفه نگهداری و پاسداری از اصل ۴۵ و ۵۰ قانون اساسی را بر عهده دارند بپرسید چگونه حافظ این دو اصل قانون اساسی بوده اند در حالیکه مجریان طرح های توسعه ناپایدار گستاخانه آب را به روی هزاران هزار جاندار در پارک ملی بختگان و ارومیه می بندند و در یک لحظه حکم نابودی ۲۰۰۰ جوجه فلامینگو بخت برگشته مظلوم را در بختگان صادر می کنند ؟ از آنها که بر کرسی تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی نشسته اند بپرسید الحق و النصاف در طول این ۳۰ سال اخیر آیا حتی یکبار هم به تحقیق و تفحص پیرامون یکی از این جنایات زیست محیطی پرداختند ؟!

از دستگاه قضایی بپرسید آیا براستی ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی درباره مجازات عاملان تخریب محیط زیست ( در این قانون به صراحت به تخریب پارک های ملی هم اشاره شده است ) را تنها برای زینت بخشیدن به قوانین مجازات اسلامی  وضع کرده اند ؟ از سازمان محیط زیست بپرسید که اصلا چه کرده است و چند بار تاکنون برای بازپس گیری حقابه بختگان با مسئولان وزارت نیرو پای مذاکره نشسته ؟ و اگر وزارت نیرو سرپیچی می کند چرا به حکم قانون از وزرات نیرو به دادگاه شکایت نمی کند ؟ از دادستان محترم کشور بپرسید آیا میراث طبیعی این سرزمین متعلق به عموم نیست که هیچوقت ایشان به عنوان مدعی العموم علیه عاملان تخریب طبیعت شکایت نمی کند ؟

چه کسی باید به داد طبیعت مظلوم و حیات وحش بدبخت سرزمین ام برسد ؟ چه کسی ؟ آیا اساسا انفال به دست حکومت سپرده شده تا به هرنحوی که دوست داشت آن را نابود کند ؟ کجاست اخلاق زیست محیطی؟ کجاست وجدان و معرفت ما که اینچنین با طبیعت مان با پارک های ملی مان و مناطق حفاظت شده مان که به قیمت ریخته شدن خون پاک بیش از ۹۵ شهید محیط زیست تا به امروز حفظ شده ، برخورد می کنیم ؟ 

آدرس : ضلع شمالی بزرگراه حکیم از شرق به غرب ، بین بزرگراه شیخ فضل ا.. و یادگار امام ، پارک طبیعت پردیسان

 جهت هماهنگی در وبلاگ طراحی با طبیعت پیام بگذارید.

 

دوستان از اینکه با حضوز سبزتان در گردهمایی روز دوشنبه حمایت خود را از طبیعت رنجور وطن اعلام می کنید صمیمانه سپاسگزارم ، اما توجه به چند نکته در این گردهمایی لازم و ضروری به نظر می رسید که خوشبختانه علی رضا آیینه چیان به خوبی به آنها اشاره کرده است.

 نکات لازم برای گردهمایی روز دوشنبه ۵/۶/۸۶

در مقابل سازمان حفاظت از محیط زیست ایران:

۱- فراخوان این گردهمایی از طرف حامیان محیط زیست بوده است و موضوع آن هم فقط و فقط اعلام نگرانی ها و دغدغه های زیست محیطی است.

۲- هدف مشخص از این گردهمایی اعتراض به موارد نقض اصل پنجاهم قانون اساسی است. اصل پنجاهم قانون اساسی می گوید:«در جمهوري اسلامي حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسلهاي بعد بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشد وظيفه عمومي تلقي ميگردد. از اين رو فعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند ممنوع است..» و مصادیق آن هم مواردی است که طی ماه های گذشته در خجیر، سرخه حصار، بختگان، بمو، لار، پارک ملی کویر، نای بندان و ... رخ داده است یا بیم وقوع آنها طی ماه های آینده می رود. طبیعتا در این میان رخداد اخیر دریاچه بختگان توجه تعداد بیشتری از حامیان محیط زیست را به خود جلب کرده است.

۳- هیچ سازمان غیردولتی یا گروهی مسئولیت سازماندهی این برنامه را به عهده ندارد و این گردهمایی یک حرکت خودجوش متاثر از نگرانی های طرفداران محیط زیست محسوب می شود. بنابراین چنانچه اعضای گروه ها یا ان.جی.او ها تمایل به حضور در این برنامه داشته باشند حضور آنها براساس هویت فردی آنها بوده (نه هویت سازمانی) و رفتارهای آنها باید در چارچوب خواسته های جمع باشد.

۴- چنانچه افرادی هستند که قصد دارند با خط مشی متفاوت از آنچه ذکر شد حضور یابند لطفا ساعت یا روز گردهمایی خود را تغییر دهند.

۵- قابل توجه دوستانی که مایل به حضور هستند: از استعمال دخانیات در گردهمایی دوشنبه جدا بپرهیزید!!!

به پیوندهای زیر توجه کنید.


http://www.aftab.ir/news/2007/aug/23/c4c1187870049_social_enviroment_flaminco.php

http://thegraywolf.persianblog.ir/

http://www.roozna.com/Negaresh_site/FullStory/?Id=44809
http://www.dwn.persianblog.ir/
http://www.amirparizad.com/index.php
http://jamshidi6.blogfa.com

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه