شنبه, 29ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان مقبره مشروطه نویسان زیر تلی از خاک

یادمان

مقبره مشروطه نویسان زیر تلی از خاک

ایرنا

 

اینجا روزگاری خانه ملک المتکلمین بوده است و اکنون تلی از خاک است - جایی که مقبره های میرزا نصرالله ملک‌المتکلمین و میرزا جهانگیرخان صور اسرافیل (روزنامه نگاران مشروطه خواه) - در فراموشی ویرانه ای در دل تهران گم شده است.

 به خانه ملک المتکلمین می رویم، خانه در کوچه‌ای بن بست واقع شده، انتهای کوچه بیمارستان لقمان دیده می شود و تابلو اورژانس بیمارستان از دور هم قابل خواندن است، در کنار نرده‌های بیمارستان دیوار سفید رنگی است که در کوچکی دارد، در که باز می شود، به درون حیاط خانه ملک المتکلمین وارد می شویم.

منظره اولیه تلی از آهن، چوب، آجر و خاک است که در لابه لای آن سرسبزی هایی دیده می شود، خوب که نگاه می کنید سرسبزی مربوط به بوته های لوبیا و خیار است که توسط سرایدار در فضایی نامناسب کاشته شده و البته گلهای مصنوعی نیز در درون گیاهان به خاک فرو رفته است.

کارگران مشغول کار هستند و با حضور افراد حاضر، تردد در حیاط سخت است و باید به سختی از بین افراد زمین را نگاه کنید شاید قبری دیده شود.
بالاخره یک سنگ قبر دیده می شود مربوط به اسدالله ملک زاده که به گفته قاسم عسگری (سرایدارخانه) پسر ملک المتکلمین است.
عسگری می گوید صور اسرافیل، ملک المتکلمین، همسر و سه پسرش در این خانه دفن شده اند.

وقتی سراغ قبر صوراسرافیل را از او می گیریم، گوشه ای در میان این شلوغی را نشان می دهد و می گوید: سنگ قبر صوراسرافیل داشت ترک می خورد روی آن خاک ریختیم که از بین نرود!
فضایی که به سمت زیر زمین منتهی می شود نیز فضای کوچکی است که تلی از آجر و خاک آن را مسدود کرده است؛ می گویند قبر همسر ملک المتکلمین و پسر او مهدی ملک زاده نیز در این زیر زمین است.
در حیاط ایوان مسقفی وجود دارد که بخشی از ستون های آن از بین رفته و سقف بتونی شیب دار شده و کارگران برای جلوگیری از ریزش پایه های فلزی را برای آن تعبیه کرده اند.
این خانه، خانه حاجی میرزا نصرالله ملک‌المتکلمین (1287–1239) از خطبای مشهور دوره مشروطیت و در شمار یکی از اصلی‌ترین واعظان مشروطه خواه ‌است که در روز 3 تیر 1287 هجری شمسی، به همراه میرزا جهانگیر خان شیرازی پسر آقا رجبعلی، مدیر روزنامه «صور اسرافیل» (به خاطر نام روزنامه‌اش به صور اسرافیل ملقب شد) در مقابل محمدعلی شاه در باغشاه تهران به قتل رسیدند.


*محوطه زیر خانه کاملا خالی و خطر آفرین است
محمود نیک دست پیمانکار خانه ملک المتکلمین درباره مرمت این خانه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: زیر محوطه کاملا خالی است، گویا چاه بوده و اکنون ریزش کرده است.
وی گفت: با توجه به خطر ریزشی که وجود دارد باید عملیات تخلیه، مهار و شمع کوبی شود.
نیک دست تاکید کرد: ایوان خانه که سه قبر زیر آن قرار دارد نیز، پوشش بتنی دارد که در حال ریزش است و فعلا مهار شده است.

اینجا فقط مقبره نیست و تاریخی را به همراه خود دارد که باید حول محور مشروطه احیا شود و نوجوانان نسل کنونی از تاریخ جمهوریت کشورشان مطلع شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه