شنبه, 02ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان آبراهه جدیدی در بخش خزانه تخت جمشید کشف شد

یادمان

آبراهه جدیدی در بخش خزانه تخت جمشید کشف شد

سرپرست تیم کاوش آبراهه های تخت جمشید با بیان اینکه فصل جدید کاوشهای تخت جمشید با کشف آبراهه ای جدید همراه شده است گفت: این آبراهه در بخش خزانه با شیب بالای 30 درجه قرار دارد تا آب های سطح بنای خزانه را به بیرون از محوطه هدایت کند.

نمشي , adidas bold age leggings girls dance studio - تسوق تشكيلة اديداس اوريجينالز للأطفال مع تخفيضات 25 - 75% أونلاين في السعودية | high heels made of nike shoe , nike sb check solarsoft price guide list for girls , Where To Buy , A01599C , nike tiempo legend camo besotted friday sale amazon Abutting Love Lift High White

علی اسدی به خبرنگار مهر گفت: از حدود 20 روز پیش دومین فصل از دور جدید کاوش آبراهه های تخت جمشید را با هدف مشخص کردن وضعیت آبراهه های بخش خزانه تخت جمشید و برطرف کردن مشکل آبگرفتگی این بنا در هنگام بارندگی آغاز کرده ایم. از نتایج مهم به دست آمده در پیدایش خروجی جدید در ضلع جنوبی تختگاه تخت جمشید این است که این خروجی مستقیما آب های سطحی قسمت هایی از بنای خزانه را به بیرون از محوطه هدایت می کرده است. کانال کشف شده 50 متر از خزانه تا دیواره جنوبی امتداد دارد و دارای شیب زیاد و بالای 30 درجه است.


وی با بیان اینکه آبراهه ای که در دور اول کشف شده بود، در گوشه جنوب شرقی تخت گاه قرار داشت گفت: خروجی جدید در قسمت غربی خروجی قبلی قرار دارد ولی با هم در ارتباط نیستند. همچنین خروجی شناسایی شده از نظر سطح قرارگیری در حدود چهار متر پایین تر از خروجی پیشین است.

اسدی با اشاره به اینکه کاوش فصل دوم تا پانزدهم شهریور ماه ادامه دارد تصریح کرد: پیش بینی می شود دو فصل دیگر برای کامل کردن بخش های مبهم آبراهه های تخت جمشید و شناسایی کامل نظام و معماری آنها نیاز باشد.

پیش از این خبرنگار مهر در سال 89 گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه آب باران در محوطه تخت جمشید جمع شده و آثار سنگی این مجموعه در سطحی از آب پوشیده شده است. بازتاب این گزارش باعث شد تا متولیان میراث فرهنگی، اعتباری را به تخت جمشید برای طرف کردن مشکل آبگرفتگی آن اختصاص دهند و کاوش برای شناسایی آبراهه های آن انجام شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه