دوشنبه, 04ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم مخالفت مجدد محیط زیست با قطع درختان باغ پسیان - درخواست از شورای شهر تهران برای توقف ساخت هتل

زیست بوم

مخالفت مجدد محیط زیست با قطع درختان باغ پسیان - درخواست از شورای شهر تهران برای توقف ساخت هتل

مدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه محیط زیست مخالفت خود را با تغییر کاربری باغ پسیان در کمیسیون ماده 5 اعلام کرده است، گفت: بر اساس دستورات مقام معظم رهبری، حفظ باغات و تغییر کاربری آنها باید برای تمام سازمانها در اولویت باشد.

nike-dunk-low-coast-uncl | Orange FX5725 For Sale - adidas gauntlet 2019 schedule silver - 2021 Nasa x adidas Originals ZX 2K Boost White/Grey

محمد هادی حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تغییر کاربری ها براساس طرح جامع و تفضیلی براساس ماده پنچ شهرداری که ماموریت تغییر کاربری را برعهده دارد، تصویب می شود.

به گفته وی، سازمان محیط زیست به همراه سازمان میراث فرهنگی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری اعضای کمیسیون ماده پنج هستند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: در تمام استانها یک کمیسیون ماده پنج تشکیل می شود اما در تهران هم در استان و هم در پایتخت این کمیسیون تشکیل می شود.

حیدرزاده با بیان اینکه هر یک از اعضای کمیسیون در خصوص مصوبات یک رای دارند، تصریح کرد: سازمان محیط زیست اصولا با تغییر کاربری باغات و فضای سبز مخالف است اما از آنجایی که یک رای برابر سایر اعضا دارد مخالفت محیط زیست، نقش چندانی در جلوگیری از تغییر کاربری ها ندارد.

وی تاکید کرد: سازمان محیط زیست همانطور که در گزارشها مستند است با تغییر کاربری باغ پسیان در خیابان ولیعصر به هتل 15 طبقه مخالف بوده و این مصوبه را امضا نکرده است.

حیدرزاده تاکید کرد: براساس دستورات مقام معظم رهبری از آنجایی که وضعیت فضای سبز در کشور و در تهران چندان مناسب نیست سازمان محیط زیست با هرگونه تغییر کاربری این فضاها مخالف است و ساخت این هتل را به جای باغی که بیش از 100 اصله درخت دارد، مناسب نمی داند.

مدیر کل محیط زیست استان تهران گفت: این در حالی است که برای ساخت هتل فضاهای خالی و زمینهای بایر در نقاط مختلف شهر بسیار زیاد است که می توان از آنها استفاده کرد که به عنوان مثال می توان به ساخت هتل اسپیناس 2 که در حال حاضر در منطقه سعادت آباد در دست اجراست، اشاره کرد.

وی افزود: البته در مواردی که کاربری ضروری مانند بیمارستان و یا درمانگاه لازم است ساخته شود سازمان محیط زیست بررسی های لازم را برای تغییر کاربری انجام می دهد اما در سایر موارد حذف فضای سبز را در شهری مانند تهران با این همه آلودگی مناسب نمی داند.

حیدرزاده با بیان اینکه ثبت ملی خیابان ولیعصر به خاطر چنارهای آن است اظهار داشت: نه تنها ساخت این هتل که بسیاری از مسائل دیگر از جمله ورود فاضلاب به پای این درختان موجب تخریب روز افزون چنارهای ولیعصر شده لذا محیط زیست از شورای شهر تهران درخواست می کند که در صورت امکان از موضوع تغییر کاربری باغ پسیان را در شورای عالی شهرسازی مطرح کرده و با در نظر گرفتن اهمیت این باغ از بعد زیست محیطی میراثی و زیبایی خیابان ولیعصر تغییر کاربری آن را متوقف کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه