پنج شنبه, 21ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم مراقب "لاله واژگون" باشید

زیست بوم

مراقب "لاله واژگون" باشید

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به در معرض خطر بودن "لاله واژگون" از مردم خواست از چیدن این گل و یا فروش آن در بازار خودداری کنند.

غلامحسین کاظمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لاله واژگون را یکی از گونه‌های مهم گیاهی دانست که به دلیل پیش روی محیط انسانی و و تخریب آن در معرض خطر است.

وی ادامه داد: زیستگاه اصلی این گونه مناطق مرتفع زاگرس است، اما در سایر نقاط کشور نیز گاهی دیده می‌شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه رویشگاه لاله واژگون در استان کرمانشاه را مناطق مرتفع شهرستان دالاهو از جمله منطقه "نواکوه"، "ورمنجه" در منطقه حفاظت شده بیستون و همچنین ارتفاعات شاهو در اورامانات اعلام کرد.

به گفته این مسئول، عمده گونه‌های لاله واژگون که در کرمانشاه می‌روید، زرد و قرمز است.

کاظمی زمان ازدیاد و تکثیر این گیاه خودرو را شهریور ماه دانست و تصریح کرد: اما زمان گل‌دهی این گیاه اواخر اردیبهشت و فقط به مدت دو هفته است.

وی افزود: در این بازه زمانی که لاله واژگون در مرحله گل‌دهی است، بیشتر در معرض چیدن و از بین رفتن قرار دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه گاهی عده‌ای سودجو این گل را می‌چینند و در خیابانها به فروش می‌رسانند، تاکید کرد: فروش لاله واژگون تخلف است.

وی ادامه داد: عده‌ای هم آن را برای زیبا کردن منزل خود می‌چینند واین در حالیست که ماندگاری آن چند روز بیشتر نیست.

کاظمی با بیان اینکه گاهی با این روش پیاز و ساقه اصلی گیاه نیز کنده می‌شود و دیگر قابل رویش نیست، اظهار کرد: همه این عوامل بر خطر نابودی لاله واژگون اثرگذار است.

به گفته این مسئول، در کنار این گونه گیاهی گونه‌های جانوری مختلفی هم بسته به نوع زیستگاه زندگی می‌کنند که از بین رفتن لاله واژگون حیات آنها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه در پایان از مردم خواست از چیدن این گل خودداری کنند و گفت: در ایام گل‌دهی این گونه گیاهی، محیط زیست نیز نظارت خود را در مناطق رویشگاه این گل بیشتر می‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید