سه شنبه, 06ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر ابتلای 20 هزار نفر درکشور به بیماری"سالک"

خبر

ابتلای 20 هزار نفر درکشور به بیماری"سالک"

دکتر حسین بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه بیماری «سالک» یا «لیشمانیوز جلدی» یک بیماری ‌مشترک میان انسان و حیوان است، اظهارکرد: عامل این ‌بیماری نوعی‌ انگل به نام "لیشمانیا" است که از طریق گزش نوعی پشه‌ خاکی به نام "فلبوتوموس" به انسان منتقل می‌شود.

بیگلری با اشاره به وجود دو نوع سالک، اظهارکرد: یک‌نوع سالک، سالک‌روستایی یا مرطوب نامیده می‌شود که مخزن آن عمدتا در جوندگان است و پشه‌ خاکی از طریق گزش این‌جانوران و سپس گزش ‌انسان این‌بیماری را منتقل می‌کند.

وی افزود: نوع دیگری این ‌بیماری، سالک‌ خشک یا شهری نام دارد که مخزن آن عمدتا سگ‌های ولگرد هستند.

بیگلری اظهارکرد: پس از گزش انسان توسط پشه ‌خاکی، بیماری ‌سالک بعد از دو تا چهار‌ ماه دوره کمون با ایجاد زخم‌های بزرگ در محل‌گزش ظاهر می‌شود.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکزبهداشت استان ‌کرمانشاه اظهارکرد: این زخم‌ها در نوع مرطوب آن حاشیه‌دار و با ترشح همراه است و در نوع خشک، بصورت‌خشک و پوسته پوسته شده ظاهر می‌شوند.

بیگلری یادآور شد: این زخم‌ها کاملا با زخم‌های معمولی متفاوت بوده و افراد باید به محض بروز این نوع زخم‌ها به پزشک مراجعه کرده و درمان را آغاز کند، زیرا درصورت تاخیر در درمان آثار این زخم‌ها برای همیشه بر روی پوست باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به وجود درمان ‌قطعی برای بیماری‌ سالک، اظهارکرد: با تکمیل دوره‎‌ درمان، بیماری‌ درمان شده و آثار زخم‌ها بطورکامل از بین می‌روند.

بیگلری خاطرنشان کرد: تنها در صورتی که برای درمان دیر اقدام شده یا دوره‌ درمان کامل نشود یا محل‌زخم مرتب دستکاری شود، احتمال باقی‌ماندن آثار زخم بر روی صورت ‌افراد برای همیشه وجود خواهد داشت.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکزبهداشت استان‌کرمانشاه به هشدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر شیوع بیماری ‌سالک در 17 استان‌ کشور اشاره و تصریح‌کرد: پارسال‌ حدود 20 هزارنفر در سطح‌کشور به این‌بیماری مبتلا شدند که از این تعداد 250 نفر مربوط به استان‌ کرمانشاه است.

وی با بیان اینکه امسال در برخی استانها شاهد افزایش موارد ابتلا به سالک بوده‌ایم، گفت: در استان کرمانشاه تعداد مبتلایان افزایش نیافته و تقریبا مانند سالهای گذشته است.

وی تصریح کرد: بیشترین موارد سالک از استانهای اصفهان، شیراز، لرستان و ایلام گزارش شده‌ و در استان‌ کرمانشاه نیز این ‌موارد عمدتا در مناطق‌ روستایی و اطراف شهر قصرشیرین مشاهده شده‌ است که برخی از آنان افرادی بودند که به استانهای آلوده سفر کرده‌اند.

بیگلری در ادامه بهترین راه ‌پیشگیری از شیوع ‌سالک را از بین‌بردن کانون‌های جوندگان در مناطق‌روستایی و معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد در مناطق ‌شهری عنوان کرد.

وی افزود: همچنین جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی و جلوگیری از پخش ‌زباله در محیط‌ زیست می‌تواند راهکاری مناسب برای کاهش شیوع بیماری‌سالک باشد.

بیگلری با بیان اینکه همه‌ساله بیماری‌سالک باتوجه به دوره‌کمون چندماهه خود در اوایل تابستان یا اوایل ‌پاییز بروز پیدا می‌کند اظهارکرد: بهتر است افراد برای پیشگیری از گزش پشه ‌خاکی در فصل ‌تابستان از اسپری‌ها و پمادهای‌ دورکننده حشرات استفاده کرده و در ساعات ‌غروب تا بامداد نیز از لباس‌های ‌بلند و پوشیده استفاده کنند، زیرا احتمال ‌گزش از روی لباس تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

وی افزود: همچنین توصیه می‌شود افراد به هنگام‌خواب در محیط‌ باز در شب‌های تابستان از پشه‌بندهای آغشته به سم با سوراخ‌های ریز استفاده کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه