جمعه, 28ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی يونسكو به فرهيختگان جهاني جايزه فردوسي مي‌دهد

رویدادهای فرهنگی

يونسكو به فرهيختگان جهاني جايزه فردوسي مي‌دهد

 

 

برگرفته از روزنامه جام جم
سيد ياسر موحدفر، دبيركل بنياد فردوسي با اعلام اين خبر به جام‌جم گفت: جايزه فردوسي كه از سوي ايران پيشنهاد و مورد قبول يونسكو واقع شده است نخستين جايزه جهاني خواهد بود كه با نام يكي از مشاهير ايراني يونسكو اعطا مي‌شود.

وي ‌افزود: اين جايزه جهاني نكته مهمي در دل خويش دارد كه همانا ثبت جهاني آن به نام ايران است زيرا پيشنهاددهنده اهداي اين جايزه جهاني ايران بوده و جايزه جهاني فردوسي به نام ايرانيان در يونسكو به ثبت رسيده است.

به گفته وي، همزمان با 25 اسفند ماه كه مطابق با سالروز هزاره سرايش شاهنامه فردوسي است بسته پيشنهادي ديگر بنياد فردوسي در يونسكو باز خواهد شد كه بر اساس آن هفته فرهنگي فردوسي همزمان با ايام نوروز در مقر يونسكو در شهر پاريس برگزار مي‌شود.

موحدفر افزود:‌ در كنار اين هفته فرهنگي10 ويژه برنامه ديگر به طور رسمي در مقر يونسكو آغاز مي‌شود كه برگزاري نمايشگاه عكس و كتاب از آن جمله است.

وي تصريح كرد: تدوين و رونمايي دانشنامه جهاني فردوسي يكي از همين ويژه برنامه‌هاست كه در تدوين آن استادان زبان‌شناس، گوناگوني را كه در شاهنامه به آنها اشاره شده است در قالب دانش‌نامه‌اي منتشر مي‌كنند. موحدفر خاطرنشان ساخت: با تدوين اين دانشنامه جهاني، مي‌توان 10 هزار سال فرهنگ و تمدن ايراني را كه در طول ايران باستان ايرانيان سرآمد آن رشته‌ها بودند را اثبات كرد.

ايرانيان باستان در دانش‌هايي مانند پزشكي تاريخ و جغرافيا، مهندسي سازه‌هاي آبي و مسكوني، كشاورزي و دامپروري و حتي استخراج فلزات سرآمد جهان آن دوران بوده‌اند.

به گفته موحدفر، در اين دانشنامه حتي مي‌توان دانش‌هاي كشورهاي اطراف ايران و همه اقوام و ملل و تمدن‌هايي كه به نوعي نامشان در شاهنامه آمده است نيز اثبات نمود.

پژوهشگران معتبر بين‌المللي به همراه اديبان و هنرشناسان جهاني از جمله كساني هستند كه جايزه فردوسي به ايشان اهدا خواهد شد.

اعطاي جايزه ملي فردوسي

صحبت‌هاي موحدفر در حالي مطرح مي‌شود كه روز گذشته رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز خبر از تشكيل دبيرخانه‌اي به منظور اهداي جايزه‌هايي در سطح ملي با عنوان شخصيت‌ها و مشاهير ايراني به برگزيدگان داخل كشور داد.

حميد بقايي گفت: بر اساس هماهنگي‌هاي صورت گرفته دبيرخانه‌اي مشترك با همكاري سازمان ميراث فرهنگي و كميسيون ملي يونسكو براي اهداي جوايز ملي به برگزيدگاني در حوزه‌هاي مختلف علمي، فرهنگي، تاريخي يا پزشكي و غيره تشكيل مي‌شود.

بر اساس اعلام در فهرست شخصيت‌ها و مشاهير بنام ايراني كه جوايز ملي به نام آنها صادر خواهد شد مي‌توان شخصيت‌هايي چون؛ غياث‌الدين جمشيد كاشاني و خواجه نصيرالدين طوسي در حوزه رياضيات و نجوم، نظامي گنجوي در حوزه شعر و ادبيات يا بزرگمهر، حكيم و دانشمند پيش از اسلام را جاي داد.

بقايي معتقد است كه بررسي جوايز ملي ياد شده در حوزه‌هاي چندگانه مشاهير و شخصيت‌هاي ايراني با محوريت ميراث فرهنگي به افرادي اعطا خواهد شد كه صلاحيت علمي و تحقيقاتي آنها از سوي وزارتخانه‌هايي چون وزارت علوم و تحقيقات، بهداشت و درمان يا نهادهاي مرتبط ديگر تاييد شده باشد.

هم‌اكنون نام خواجه نصيرالدين طوسي و قطب الدين شيرازي حكيم و انديشمند ايراني و نيز سيبويه به عنوان نخستين انديشمند فارسي‌زبان كه صرف و نحو عربي را مكتوب كرد در فهرست مشاهير يونسكو سال 2010 يونسكو قرار گرفته‌اند.

به كوشش كميسيون ملي يونسكو هم‌اكنون مراحل نهايي تهيه دو پرونده جايزه شيخ بهايي در حوزه كارآفريني و فناوري و جايزه فردوسي در حوزه ميراث مكتوب و ارسال آنها در حال انجام است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه