یکشنبه, 14ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی يونسكو هزارمين سال سرايش شاهنامه را ثبت كرد

رویدادهای فرهنگی

يونسكو هزارمين سال سرايش شاهنامه را ثبت كرد

 

 

برگرفته از جام‌جم

در فهرست رويدادهاي فرهنگي جهان در سال 2010


دبيركل بنياد فردوسي با اعلام اين خبر به ايسنا گفت: ثبت هزاره‌ «شاهنامه» از سوي بنياد فردوسي پيشنهاد شد و كميسيون ملي يونسكو در ايران، مراحل اجرايي ثبت اين پرونده‌ را در فهرست مفاخر و رويدادهاي فرهنگي، علمي و هنري جهاني در سال 2010 ميلادي پيگيري كرد.

به گفته ياسر موحد‌فرد برنامه‌هاي ثبت «هزارمين سال سرايش شاهنامه» از ارديبهشت‌ماه سال گذشته آغاز شده بود و با پذيرش و همراهي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان 2 نهاد متولي فرهنگي، مجوزهاي رسمي براي ثبت در يونسكو را دريافت كرديم.

وي افزود: پرونده‌ «ثبت هزاره سرايش شاهنامه»، با را‡ي قاطعي به ثبت رسيد و به همين منظور، برنامه‌هايي را در سال 2010 خواهيم داشت و در نشستي خبري در ماه جاري، تمام برنامه‌هاي آن را اعلام مي‌كنيم.

قرار است نگاره‌هاي شاهنامه‌هاي كهن از جمله شاهنامه‌ بايسنقري، شاهنامه‌ رشيدا و شاهنامه‌ طهماسب كه براي نخستين‌بار به سفارش بنياد فردوسي، توسط سعيد محمودي ازناوه عكاسي شده و به صورت تابلوهايي منتشر شده است، در قالب نمايشگاهي رونمايي شود.

همچنين فريدون جنيدي كه اواخر سال 86، پيشنهاد نامگذاري سال 88 را به عنوان سال «فردوسي» به مناسبت هزاره «شاهنامه» داده بود، در اين‌باره به ايسنا گفت: شاهنامه با دو بيت «سرآمد كنون قصه‌ يزدگرد / به ماه سپندارمذ، روزِ اِرد/ ز هجرت شده پنج هشتاد بار / كه پيوستم اين نامه‌ نامدار» پايان مي‌پذيرد. پيداست كه پنج هشتادبار، برابر با 400 هجري است و چون در ايران باستان، روزهاي ماه را نمي‌شمردند و هر روز براي خود نامي داشت، روز 25 هرماه را روز ارد مي‌ناميدند.

اين شاهنامه‌پژوه و مدير بنياد نيشابور يادآور شد: پس روز پايان‌ يافتن «شاهنامه»، 25 اسفند سال 400 هجري است كه اكنون اگر سال 400 هجري را به سال خورشيدي برگردانيم، برابر مي‌شود با سال 388 خورشيدي و از آفتاب روشن‌تر است كه سال 1388 سال هزاره‌ پايان يافتن «شاهنامه» است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه