شنبه, 23ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی دیده‌بان خلیج فارس خطر انقراض ماهی ها در خلیج فارس

دیده‌بان خلیج فارس

خطر انقراض ماهی ها در خلیج فارس

تصاویر گوگل ارث از ماهیگیری در خلیج فارس نشان می دهد که ماهیگیری از این پهنه آبی، شش برابر بیشتر از میزانی است که رسما توسط هشت کشور این حوزه گزارش می شود.

nike-air-force-1-shadow-lucky-charms-dj5197-100-date-sortie | nike mercurial touch elite survey list philippines

به گزارش ایرنا از یونایتدپرس، دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا می گویند: تصاویر گرفته شده از ماهواره ها نشان می دهند که در سال 2005، یکهزار 900 حصار ماهیگیری، در ساحل خلیج فارس وجود داشته است که تقریبا حدود 31 هزار تن ماهی از آنها گرفته شده است.

این در حالی است که هشت کشور حاشیه خلیج فارس رسما پنج هزار و 260 تن ماهی حاصل از ماهیگیری را به سازمان غذا و کشاوری سازمان ملل گزارش کرده اند.

حصارهای ماهیگیری که در جنوب شرق آسیا، آفریقا و بخش هایی از آمریکای شمالی برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می گیرند، تله های نیمه دائمی هستند که از تفاوت های جزر و مدی برای گرفتن انواع گسترده ای از گونه های دریایی استفاده می کنند.

برخی از این حصارهای ماهیگیری بیش از 300 فوت (44/91 متر) طول دارند و به آسانی در تصاویر ماهواره ای دیده می شوند.

ˈدالا عبدالرضاˈ دانشجوی دوره دکترای مرکز ماهیگیری ˈیو.بی.سیˈ و محقق اصلی این پروژه گفت: حدود هزاران سال است که از این روش ماهیگیری سنتی استفاده شده است، اما تاکنون قادر به درک واقعی تاثیر آن بر روی منابع دریایی خود نبوده ایم.

وی می گوید: رویکردهای کنترل از راه دور مانند تصویربرداری های ماهواره ای این پتانسیل را دارند که آمار و عملیات ماهیگیری را بطور معتبر ارزیابی کنند.

محققان این پروژه می گویند: از آنجایی که کشورها اطلاعات قابل اعتمادی در زمینه ماهیگیری ارائه نمی کنند، لازم است با استفاده از سایر منابع اطلاعاتی و فناوری های جدید اتفاقاتی که در اقیانوس ها می افتد را نیز مد نظر قرار دهیم.

خلیج فارس آبراهی است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه جزیره عربستان قرار دارد.

مساحت خلیج فارس 237 هزار و 473 کیلومتر مربع است و پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان بشمار می آید.

خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود، که حاصل پیوند دو رودخانهٔ دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است، ختم می شود.

هشت کشور ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید