دوشنبه, 18ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخریب بزرگ شیراز متوقف، ۵ خانه تاریخی اردکان تخریب شد

یادمان

تخریب بزرگ شیراز متوقف، ۵ خانه تاریخی اردکان تخریب شد

در هفته‌ای که گذشت همزمان با عزاداری دهه محرم تخریب بزرگ شیراز متوقف شد، اما همزمان با این اتفاق ۵ خانه تاریخی در اردکان یزد تخریب شد.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ پنج خانه تاریخی قربانی طرح توسعه حسینیه‌‌ای در اردکان شدند. این‌ خانه‌ها در بافت تاریخی ثبت شده قرار داشتند و اگر چه خاکی از سکنه بودند اما به گفته مسئولان میراث فرهنگی اردکان این‌ بناها قابلیت مرمت و احیای دوباره را داشتند و این کار از نظر دینی و انسانی فعلی حرام بود.
 
باز هم خانه‌های تاریخی قربانی بناهای جدید شدند. این بار پنج خانه فرو ریختند تا طرح توسعه حسینیه‌ای در اردکان اجرا شود.
 
محسن میرجانی، مسئول اداره میراث فرهنگی در گفت و گو با chn عنوان کرد که عکس های هوایی گوگل ارس نشان می‌داد که این‌ بناها قابلیت احیا داشته و می‌توانستند در کنار سایر بناهای بافت تاریخی، مجموعه‌ای یکپارچه را به وجود آورند.
 
به گفته او، طبق قانون اساسی خدمات کشوری قوانین مصوب باید رعایت شود و اگر این اقدام را از نظر دینی و مذهبی و انسانی مورد بررسی قرار دهیم، فعل حرامی انجام شده است. افرادی که این اقدام را انجام دادند باید با اداره میراث فرهنگی هماهنگ می‌کردند و سید شهدا هم راضی به این شکل عملکرد نبود.
 
میرجانی معتقد است که این تخریب‌ها بدون هماهنگی و مجوز اداره میراث فرهنگی اردکان انجام شده و این مورد اول نیست و مورد آخر هم نخواهد بود، مگر در این زمینه اقدامات اساسی انجام شده و فرهنگ سازی صورت بگیرد.
 
تخریب بزرگ شیراز متوقف می‌شود
شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی به دنبال تخریب‌های اخیر در بخشی از بافت تاریخی شهر شیراز طی جلسه‌ای در مورخ 14 مهرماه سال 93 اجرای طرح 57 هکتاری حرم مطهر شاه‌چراغ را لغو کرد.
 
در راستای صیانت از میراث تاریخی، فرهنگی و لزوم حفاظت از یکپارچگی بافت‌های واجد ارزش و همچنین اهمیت رعایت حقوق ساکنین این بافت‌ها مقرر شد دبیر خانه کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی و معماری در استانها در جلساتی که موضوعات فوق‌الذکر در آنها مطرح است از مشاور طرح جامع شهر، نماینده معتمد تشکل‌های مردمی، 2 نفر از متخصصین دانشگاهی و اهل حرفه و در شهرهای مذهبی نماینده تولیت آستان متبرکه را دعوت کنند تا در خصوص بافت تاریخی شهر شیراز به جهت جلوگیری از تهیه طرح‌های متعدد کالبدی و اجرایی و بعضا مغایرت طرح‌های تهیه شده با طرح های فرادست مقرر شد طرح تفصیلی بافت تاریخی شهر شیراز با رویکرد صیانت از یکپارچگی بافت و ملاحظات اجتماعی ، اقتصادی و احیای فرهنگ سکونت، پس از طی مراحل استانی ظرف مدت 2 ماه در کمیته تخصصی شورای عالی بررسی و در دستور کار شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گیرد.
 
به گزارش CHN،‌ در حال حاضر به دلیل عدم ارائه نقشه‌ها و اسناد تکمیلی وفق شروط مصوبه مورخ 89.10.6 شورای عالی در خصوص طرح توسعه حرم حضرت شاهچراغ و فقدان نقشه‌های ملاک عمل مصوب، همچنین مغایرت بند 6 مصوبه مذکور با ضوابط سازمان میراث فرهنگی، مصوبه یاد شده ملغی و ضمن تاکید بر عدم هرگونه مداخله و اجرای طرح در اراضی پیرامونی حرم مطهر مقرر گردید محدوده طرح توسعه حرم و ظوابط و مقررات مربوطه در قالب طرح تفصیلی بافت تاریخی شهر شیراز تعیین و توسط دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ گردید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید