چهارشنبه, 21ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان سازه معماری خشتی دوران تاریخی در محلات کشف شد

یادمان

سازه معماری خشتی دوران تاریخی در محلات کشف شد

دومین فصل مطالعات محوطه جم محلات به پدیدار شدن یک سازه معماری خشتی از دوران تاریخی ،انواع قطعه سفال های ساده و منقوش، ابزار سنگی متنوع، ادوات سنگی و ... منجر شد .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، لیلا بنی جمال سرپرست هیأت دومین فصل مطالعات محوطه جم محلات استان مرکزی با اعلام این خبر گفت :این طرح با هدف تکمیل اطلاعات در زمینه عرصه حقیقی، بررسی میزان آشفتگی محوطه و شناسایی دوره های استقراری آن به انجام رسید.

این باستان شناس افزود : در این فصل از مطالعات محوطه جم با ایجاد  کارگاه در بخش شمال شرقی محوطه بخشی از یک سازه معماری خشتی آشکار شد.

به گفته او ،  این بقایا شامل دو دیوار خشتی با عرض ۱۰۰ و ۱۵۰ سانتی متر و عمود بر هم باشد که احتمالا متعلق به فضای معماری بزرگی مربوط به دوران تاریخی است.

سرپرست هیأت باستان شناسی افزود : از جمله آثار به دست آمده در دو فصل حفاری مطالعه این محوطه می توان به انواع قطعه سفال های ساده و منقوش، ابزار سنگی متنوع، ادوات سنگی و ... اشاره کرد.

بنی جمال با بیان اینکه محوطه جم محلات از مهمترین و بزرگترین محوطه های جنوب شرق استان مرکزی محسوب می شود تصریح کرد که در این محوطه  شواهد استقراری از دوران مس سنگی،مفرغ، پارت و ساسانی وجود دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید