شنبه, 02ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان طراحی و اجرای دروازه ایشتار بابل در تخت جمشید

یادمان

طراحی و اجرای دروازه ایشتار بابل در تخت جمشید

نتایج و یافته‌های فصل هفتم کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه تل آجری پارسه تخت‌جمشید نشان داد طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، علیرضا عسگری چاوردی سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی این فصل با هدف شناخت اتاق مرکزی و  دیوار الحاقی در گوشه شمال شرقی بنای دروازه انجام  گرفت.

او افزود: کشف سکوهای نشیمن در اتاق مرکزی راهروی دروازه همراه با تزیین گل‌های لوتوس و شناسایی دیوار الحاقی واقع در شمال شرقی بنا نشان داد که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

این باستان‌شناس اظهار کرد: کشف خطوط و آجر نبشته‌ای مزین با نام خدا به زبان ایلامی از دیگر دستاوردهای این فصل کاوش بود.

این باستان‌شناس گفت: همچنین بر اساس لایه‌نگاری دقیق ٥ مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در آغاز دوره هخامنشی تا ترک محوطه در همین دوره و وقوع زلزله و سرانجام ترک، تخریب و به غارت رفتن آجرهای بنا و سکونت موقت دوره‌های میانه اسلامی در گمانه‌های کاوش این فصل شناسایی و مطالعه شد.

عسگری تصریح کرد: بنای مکشوفه دروازه واقع در محدوده فیروزی شهر پارسه از جمله مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشی میراث‌فرهنگی در دهه‌های اخیر است که با نظارت و پشتیبانی پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی وگردشگری و با همکاری دانشگاه شیراز، دانشگاه بولونیا ایتالیا و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید میسر شد.

به گفته این باستان‌شناس، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به دلیل اهمیت بنای مکشوفه تلاش دارد به سرعت این بنا را به یک سایت‌موزه قابل بازدید برای گردشگران تبدیل کند.

فصل هفتم کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه تل آجری پارسه تخت جمشید با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شد.

فاطیما کریمی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید