پنج شنبه, 21ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان بنای تاریخی بقعه‌ی امامزاده احمد تخریب شد

یادمان

بنای تاریخی بقعه‌ی امامزاده احمد تخریب شد

برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

مسؤول انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شهرستان تیران و کرون در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در اصفهان، در این‌باره بیان كرد: تخریب بقعه‌ی تاریخی امامزاده احمد شبانه و توسط بیل‌های مکانیکی انجام شد.


محسن مظاهری ادامه داد: از چندی پیش، طرح توسعه‌ی این بقعه با هدف بهره‌مندی بیش‌تر زائران از فضای مجموعه‌ی امامزاده مطرح شده بود؛ طرحی که اجرای آن سبب تخریب کل این بنای تاریخی شد.


وی اظهار كرد: در حالی شاهد تخریب این بقعه به‌طور غیرقانونی هستیم که این بنا در فهرست آثار ملی به شماره‌ی 26853 ثبت شده است.


مظاهری گفت: جای این پرسش از مسؤولان شهر و استان اصفهان است که چه تضمینی برای حفظ و حراست از میراث فرهنگی این شهرستان وجود دارد، در شرایطی كه با وجود حکم قانونی، برخی افراد آثار ملی را تخریب می‌كنند و مسؤولان و نیروی انتظامی نیز واکنشی نسبت به آن نشان نمی‌دهند.


وی افزود: این اتفاق در حالی رخ داد که این امکان وجود داشت تا بدون تخریب بنای تاریخی، بخش‌های جدیدی برای توسعه‌ی فضای امامزاده به بنا اضافه شود.


مسؤول انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شهرستان تیران و کرون گفت: پس از تخریب بقعه‌ی امامزاده احمد، دفتر پایگاه میراث فرهنگی در این شهرستان نیز تعطیل شد.


همچنین اسفندیار حیدری‌پور ـ مدیر كل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره‌ی دلیل تعطیل شدن دفتر پایگاه میراث فرهنگی تیران و کرون، بیان كرد: اكنون در شهرستان علویجه هستم و در جریان نیستم. پس از بازگشت از سفر، موضوع را پی‌گیری می‌کنم.


بنای اولیه‌ی بقعه‌ی امامزاده احمد به دوره‌ی صفویه متعلق بود، ولی در دوره‌ی قاجار چندبار مرمت شد. آخرین مرمت آن نیز حدود 60 سال پیش انجام شد.


شهرستان تیران و کرون یکی از شهرستان‌های غربی استان اصفهان و دارای قدمتی حدود شش‌هزار سال است. 
 
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه