شنبه, 23ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها نگاه روز یادداشت روز - ننگ بر شما که ننگ بشریت هستید

نگاه روز

یادداشت روز - ننگ بر شما که ننگ بشریت هستید

دکتر هوشنگ طالع

تاچند روز پیش باراک حسین اوباما اعلام می‌کرد که کاربرد جنگ‌افزارهای کیمیایی (شیمیایی) برای او «خط سرخ»‌ است و امروز پا را فراتر گذارده و می‌گوید که این امر «خط سرخ جهان» است.

آیا او فراموش کرده است که آمریکایی‌ها در نبرد ویتنام کمابیش 20 میلیون گالن (‌کمابیش 100 میلیون لیتر) «عامل نارنجی» بر سر مردم ویتنام، لائوس و کامبوج فرو ریختند؟
آیاچشمان او آن‌قدر نزدیک بین است و وجدان او آن‌قدر در خواب که نمی‌بیند هنوز مادران ویتنامی، کامبوجی و لائوسی بر اثر بمباران‌های شیمیایی آمریکایی‌ها، کودکان ناقص‌الخلقه به دنیا می‌آورند؟

در میانه‌های سال 1362 خورشیدی (1983 میلادی) صدام حسین و سران لشگری و کشوری عراق بر آن شدند تا با کاربرد گسترده‌تر جنگ افزارها کیمیایی جلوی امواج انسانی نیروهای ایرانی را بگیرند. در این‌جا نیز آمریکایی‌ها چراغ سبز کامل به حکومت بعث عراق نشان دادند: 
ریچارد مورفی ] معاون وزیر امورخارجه [ و دستیارش جیمز بلیک نیز تا حدودی با در نظر گرفتن امکان شکست صدام در کابوس او شریک بودند ...
] آنان [ براین باور بودند تا زمانی که عراق از سلاح شیمیایی در دفاع از خاک خود  در مقیاس محدود استفاده کند، توسل به این جنگ افزار « قابل درک » می‌باشد .
در تو‌جیه این سیاست از خود می‌پرسیدند: اگر امواج انسانی از سوی مکزیک به سوی ایالات متحده آمریکا سرازیر شوند، دولت آمریکا چه خواهد کرد؟ تازه این‌جا خاورمیانه است .(سوداگری مرگ ( ناگفته‌های جنگ ایران و عراق ) ـ کنت آر. تیمرمن ـ ترجمه احمد تدین ـ موسسه خدمات فرهنگی رسا ـ چاپ سوم ـ تهران 1382 ـرویه 271 )
ننگ وشرم برشما انسان نمایان که ننگ انسانیت و بشریت هستید .

19 شهریورماه 1392
هوشنگ طالع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه