چهارشنبه, 03ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی برگزاری آیین رونمایی از کتاب « روزها» اثر دکتر اسلامی ندوشن در یزد

رویدادهای فرهنگی

برگزاری آیین رونمایی از کتاب « روزها» اثر دکتر اسلامی ندوشن در یزد

رضا ملاحسینی

 

 

مجموعه چهار جلدی کتاب «روزها» سرگذشت زندگی نویسنده و صاحب نظرشهیر ایرانی، دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن است که جلد نخست آن در سال 1363 به چاپ رسیده و بارها تجدید چاپ شده است، خود زندگینامه اسلامی ندوشن از چهار تا چهارده سالگی یعنی 1308 تا 1318 را در بر می‌گیرد و جلد دوم خاطرات نویسنده را از 1318 تا 1323 را بیان می کند و در جلد سوم صاحب روزها مجموعه دریافت‌های خود را از زندگی در سالهای 1323 تا 1334 ترسیم کرده است.
مجلد چهارم که از سال 1334 تا 1357 را در بر می‌گیرد در بر دارنده زندگینامه خود نوشت این استاد به نام و صاحب سخن عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین است که درسال جاری به زیورطبع آراسته شده است.

"کتاب روزها" از حیث ادبی ازنثر دلچسب و باصلابتی برخوردار است وچون بسیاری از آثار دیگر اسلامی ندوشن از چنان روانی و گیرایی دلپذیری برخوردار است که خواننده با خواندن این کتاب به بر گرفتن عیار از یک نثر معیار معاصر، تشویق می گردد و بنیان این «نوع ادبی» را با سبک ویژه ای که بتواند عطش ذائقه داستان نویسان و تاریخ نگاران و جامعه شناسان و خوانندگان عام با هر گرایش و علاقه ای را فرو نشاند در ادبیات معاصر ایران بعنوان « زندگینامه نویسی اجتماعی » فراهم می آورد. چون به اذعان بسیاری از اهل نظر، خلاقیت های نویسنده توانای "روزها" در خلق ظرائف و فنون داستان نویسی فارسی بویژه در صحن آرایی بسیاری از حوادث و وقایع تاریخ معاصر ایران آن هم در عمیق‌ترین لایه‌های زندگی اجتماعی این سرزمین، مجموعه زندگینامه خود نوشت مزبور را بیش از آنکه شرح حال و زندگی نویسنده اش باشد به تاریخ زندگی اجتماعی اقشار مختلف مردمان روستایی و شهری ایران زمین در بیش از نیم قرن گذشته بدل کرده است.

از همین رو بخش‌هایی از مجلد نخست این اثر ارزشمند در کتاب‌های درسی دوره دبیرستان انعکاس یافته و لذا کمتر دانش آموخته متوسطه ای است که نثر دلچسب و گیرای آن را در مجلدات بعدی دنبال نکند. شرح دقیق و موشکافه نویسنده از بسیاری از آیین‌های دینی ومذهبی و یا آداب و سنن ملی و همچنین داوری های عالمانه و روایتگرانه او از حوادث و اتفاقات فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی در نیم قرن گذشته این کتاب را از یک اثر ادبی و یا سرگذشت نامه صرف خارج کرده و ارزشی تاریخی – اجتماعی بدان بخشیده است.

از همین رو از همان زمان که اولین مجلد «روزها» انتشار یافت، دانش مردان بزرگی چون دکتر غلامحسین یوسفی آن را در آیینه تحلیل و تحسین نهادند و تا به امروز که آخرین جلد آن به زیور طبع آراسته شده، نقد و نظرات فراوانی از این سرگذشت نامه زیبا به قلم آمده است که با گردآوری آنها در این مجموعه با عنوان "درآئینه روزها" منتشرگردیده و به همت جمعی از دوستان اهل فرهنگ و ادب مجلسی نیز در رونمایی این کتاب در دهم اسفند سال جاری در یزد در سالن آمفی تئاتر کتابخانه بزرگ وزیری جهت تجلیل و تحلیل این اثرماندگار برپا می گردد که با حمایت مجموعه های فرهنگی همچون بنیاد میبدی، انجمن چارسوق کویر اردکان و گنجینه حسین بشارت نیز همراه گردیده است.

 امیدواریم که این برنامه فصلی نو در دفتر فرهنگ و ادب این سرزمین در باز شناسی آثار با ارزش فرهنگی بگشاید و از مدیریت کتابخانه فاخر مرحوم وزیری هم امتنان ویژه داریم که این آیین گشایش و رونمایی را به نیکی در آنجا که سرای اهل قلم و کتاب است بر پا داشتند و از هیچ مساعدتی مضایقه نکردند.

لازم به توضیح است که در این مراسم جمعی از استادان و صاحب نظران ادبی نیز سخنرانی خواهند داشت که در آن میان می توان به آقایان دكتر اصغر دادبه، محمد جعفر یاحقی، حسن انوری، سید علی آل داوود، یدا...جلالی بندری، عبدالعظیم پویا، سید محمود الهام بخش، فرخ امیر فریار، فرهاد طاهری، محمد صادقی و کریم فیضی اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه