یکشنبه, 31ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها نگاه روز مستاجر در پی بلعیدن موجر

نگاه روز

مستاجر در پی بلعیدن موجر

برگرفته از ماهنامه خواندنی شماره 65، سال نهم، اسفند 1389 / فروردین 1390، رویه 15

آیدین محمدی

از خبرهای بسیار شگفت‌انگیز، برملا شدن شبکه‌ی جاسوسی امارات متحده‌ی عربی در کشور عمان بود.
اما اینکه چرا امارات به چنین فکری افتاده، بی دلیل نیست. با نگاهی گذرا به تاریخ کشور امارات، مشخص می شود که سرزمین این کشور به کشور عمان اختصاص دارد و در واقع، سران سابق عمان، بخشی از سرزمین خود را به شیخ نشینان اماراتی ـ که در آن زمان بادیه نشین بودند ـ اهدا کردند، ولی در سند تاریخی موجود، این زمین به طور کامل به آنان اهدا نشد، بلکه در توافقنامه ای که بیشتر شبیه به اجاره است، در اختیار آنان قرار داده است؛ این به معنی آن است که سران عمان، هر گاه بخواهند، می توانند شیخ نشینان را از سرزمین امارات بیرون رانده و زمین خود را پس بگیرند.
منابع امنیتی عمان هدف این شبکه جاسوسی بزرگ امارات را ضربه زدن به نظام حاکم و سازوکارهای نظامی و دولتی عمان، اعلام کردند. در واقع بر پایه سناریوی سرویس امنیتی امارات، قرار بود افسران و سیاستمداران اماراتی، تابعیت عمان بگیرند تا مقدمات اجرای نقشه راهبردی، یعنی آماده ساختن عمان برای زمان پس از مرگ «سلطان قابوس» و الحاق عمان به امارات در طرحی کنفدرالی اجرا شود.
بر پایه این گزارش، شیخ «زاید آل نهیان»، حاکم سابق امارات متحده عربی که از سابقه تاریخی این توافقنامه به خوبی آگاه بود، طرح تشیکل این شبکه جاسوسی را داد تا بتواند در دراز مدت، پیش از آنکه عمانی ها خواستار بازگرداندن سرزمین خود بشوند، حکومت عمان را از دست آنان بیرون آورده و به تصرف خود درآورند.
این طرح شیخ «زاید» به اواسط دهه هفتاد قرن گذشته میلادی بازمی گردد که بنا بر آن، عمانی ‌ها دریافتند، شیخ «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، در پس طرح امنیتی و سیاسی طرح ‌ریزی شده برای حکومت عمان قرار دارد.
شیخان امارات که با امربری از آمریکا و انگلیس، موجودیتی به هم زده‌اند، افزون بر طلب خاک از ایران، در پی بلعیدن کشور عمان هستند. لقمه‌هایی حتی بزرگ‌تر از دهان اربابان آمریکایی و انگلیسی آن‌ها.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه