سه شنبه, 29ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم تالاب بین المللی چغاخور در محاصره زباله ها - خطرانقراض موجودات تالاب

زیست بوم

تالاب بین المللی چغاخور در محاصره زباله ها - خطرانقراض موجودات تالاب

خبرگزاری مهر: زباله های بسیار زیادی در حاشیه تالاب بین المللی چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری رها شده و این زباله ها زندگی جانوران آبزی و کنار آبزی این تالاب را به خطر انداخته است.

nike-air-force-1-shadow-lucky-charms-dj5197-100-date-sortie | Air Jordan 1 Mid 554724 - nike air sweet lunar shoes sale free shipping - 271 Hemp – JmksportShops

به گزارش خبرنگار مهر، تالاب بین المللی چغاخور با بیش از دو هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت در نزدیکی شهر بلداجی در شهرستان بروجن و در دامنه ارتفاعات بر آفتاب و کلار است.

مساحت آبی این تالاب یک هزار و ۳۶۰ تا یک هزار و ۵۰۰ هکتار و عمق آبی آن شش متر مربع است.

این تالاب دارای گونه گیاهی و آبزیان بسیار زیادی است واز اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردار است.

هم اکنون در حاشیه کنار تالاب زباله های بسیار زیادی رها شده است.

این زباله ها در کیسه های زباله در کنار تالاب چیده شده است و تعدادی از این کیسه های زباله در سرتاسر حاشه تالاب پراکنده شده است.

با نگاهی به محتویات  کیسه ها زباله متوجه می شویم که تمام محتویات آن از مواد زیان آور هستند و تهدیدی برای موجودات آبزی و کنارآبزی تالاب هستند.

فعال محیط زیست و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: تالاب چغاخور در چهارمحال و بختیاری به عنوان یک تالاب بین المللی ثبت شده است و کارکرد های آن در حوزه گردشگری است.

هومان خاکپور ادامه داد: همانطور که دیده می شود تالاب بین المللی چغاخور به عنوان یکی از کانونهای گردشگری استان ثبت شده است و بحث توسعه شهرک های تفریحی و گردشگری در آنجا مطرح است.

وی ادامه داد: این منطقه با توجه به کارکردهایی که چه در حوزه گردشگری و چه در حوزه محیط زیست دارد می طلبد دستگاههای میراث فرهنگی و محیط زیست با جدیت و حساسیت بیشتری نسبت به دیگر مناطق درآن برخورد کنند.

وی ادامه داد: بحث زباله و خطرات آن در تالاب یکی از مواردی است که این دودستگاه باید توجه ویژه ای به ان داشته باشند.

وی تاکید کرد: زباله های که در کنار تالاب رها می شود باعث آلودگی دیداری منطقه می شوند و گردشگرانی که از منطقه دیدن می کنند، این زباله ها به عنوان یک گزینه منفی برای انها مطرح  است و این مهم موجب می شود که تعداد گردشگران در منطقه کمتر شود.

وی ادامه داد: زباله ها همچنین روی حوزه سلامت گردشگران تاثیر به سزایی دارند.

وی یادآور شد: تالاب چغاخور به عنوان یک اکوسیستم زنده و فعال مطرح است و دارای موجودات آبزی و کنار آبزی بسیار زیادی  و متنوع است.

هومان خاکپور اذعان داشت: زباله های که در کنار تالاب رها می شوند می توانند توسط باد و یا بارنگی وارد تالاب شود و باعث آلودگی و کاهش کیفیت و کارآیی آب تالاب شوند.

فعال محیط زیست و منابع طبیعی  ادامه داد: ورود زباله ها به آب تالاب موجب به خطر افتادن زندگی موجوات آبزی تالاب شود.

وی تصریح کرد: تالاب چغاخور هم تنوع زیستی گیاهی بالا و هم تنوع زیستی جانوری بالایی دارد و تنوع زیستی جانوری هم  جانوران آبزی و هم جانوران کنار آبزی ما را در برمی گیرد.

وی گفت: جانوران آبزی در تالاب قطعا از این زباله ها آسیب جدی می بینند.

وی اذعان داشت: خیلی از موجودات و آبزی هایی که در تالاب زندگی می کنند آبزی های منحصر به فردی هستند که زباله ها می تواند یک تهدید جدی برای انقراض و ادامه حیات این آبزیان باشد.

وی گفت: موجودات کنار ابزی مانند پرندگان بومی و مهاجر در کنار تالاب زندگی می کنند و این زباله ها باعث آلودگی محیط اطراف تالاب می شود و زندگی این پرندگان در خطر می اندازد.

تالاب چغاخور یکی از مهمترین تالابهای چهارمحال وبختیاری محسوب می شود.

پوشش گیاهی این تالاب از گونه های حاشیه ای، نم پسند و شناور و غوطه ور تشکیل شده که عمده ترین آنان بید، مرغ پگن، پتامژتون، پلیگونیوم و ساز است.

پرندگان چغاخور مرغابی، انواع حواصیل، لک لک سفید، خروس کولی، کشیم، باکلان، مرغابی سانان، فلامینگو، یلوه، اکراس، قو، سلیم، کاکانی ها و آبزیانی مانند ماهی کپور، گامبوزیاد (ماهی گورخری) با ارزش ژنتیکی، کنترل بیولوژیکی، زینتی، مطالعاتی، صید تجاری و غذایی و همچنین خزندگانی شامل لاک پشت آبزی، حیوانانی نظیر گراز، شغال، گرگ، روباه و خرگوش در مجاور آن زندگی می کنند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه