جمعه, 31ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی سیوند بی‌اعتمادی نسبت به میراث فرهنگی

سیوند

بی‌اعتمادی نسبت به میراث فرهنگی

 

برگرفته از روزنامه تهران امروز

خبرگزاری میراث آریا به نقل از مدیر پایگاه میراث فرهنگی هگمتانه اعلام کرد که کمبود اعتبار باعث کنار گذاشتن بسیاری از طرح‌های میراث فرهنگی شده و این موضوع از اساسی‌ترین مشکلات پایگاه‌های میراث فرهنگی در کشور است.
حبیب‌الله رشیدبیگی درباره پایگاه هگمتانه گفت: در سال 85 با وجود پیگیری‌های انجام شده درخصوص آزادسازی حریم هگمتانه، متاسفانه سازمان میراث فرهنگی اعتباری را به این طرح تخصیص نداد و در نتیجه این پایگاه مشکلات بسیاری با مردم بومی منطقه پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه ناتوانی ما در خرید املاک باعث از دست رفتن اعتماد مردم نسبت به پایگاه شده است، گفت: این طرح به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار مسکوت مانده اکثر خانه‌های فرسوده است و اگر به موقع این ملک‌ها خریداری نشود میان صاحبان ملک و پایگاه مشکل اساسی به وجود می‌آید.بنابر گزارش میراث آریا طرح خریداری خانه‌های حریم تپه هگمتانه به حدود 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 5/1 میلیارد تومان آن از سوی هیات دولت، 5/2 میلیارد تومان از سوی سازمان میراث فرهنگی و یک میلیارد تومان از سوی استانداری همدان تخصیص داده می‌شود.

با حرف نمی‌شود از میراث فرهنگی حفاظت کرد
دوشنبه هفته گذشته سردار روحی فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور اعلام کرد که این یگان به‌رغم کمبود چند هزار نیروی انسانی، در حد توان از میراث فرهنگی کشور محافظت می‌کند. او در عین حال یادآور شد که باید بپذیریم حفاظت از هزاران اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و بیش از یک میلیون اثر تاریخی غیرثبتی امری است که مستلزم اتحاد ملی و مسوولان می‌باشد و با حرف نمی‌شود انسجام را پدید آورد، بلکه باید همه اقشار از جمله نخبگان، دانشجویان، کارمندان و... در صحنه حضور جدی داشته باشند و در امر حفاظت از میراث فرهنگی مشارکت کنند.
روحی در ادامه به کاهش 17 درصدی حفاری غیرمجاز در فروردین‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه اشاره کرد و افزود: 5 باند قاچاق اشیای عتیقه و حفاری غیرمجاز در فروردین‌ماه متلاشی شده که در این رابطه 66 نفر از متجاوزان و حفاران غیرمجاز دستگیر و تحویل مراجع قضایی گردیده‌اند.

تاریخ اشکانیان را بیل نزنید!
در خبری دیگر، میراث خبر گزارش داد که دانشگاه آزاد اسلامی با هدف ساختن دانشگاه آزاد حمیدیه، تخریب بخشی از محوطه اشکانی با وسعت هزار هکتار در این شهر را آغاز کرده است.در گزارش این خبرگزاری آمده: تخریب این محوطه توسط دانشگاه آزاد که بیش از این نیز با فعالیت‌های خود بخش بسیار زیادی از شهر ساسانی «ایوان کرخه» را تخریب کرده بود، به اعتراض انجمن‌های دوستداران میراث فرهنگی از جمله انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان و حمیدیه منجر شد.
«مجتبی کهستونی» عضو هیات‌مدیره انجمن میراث فرهنگی خوزستان در این‌باره گفت: «در غرب جاده اهواز- حمیدیه و به فاصله میان پادگان سپاه پاسداران (نینوا) و پمپ‌بنزین حمیدیه، کارگران دانشگاه با بیل مکانیکی در حال خاکبرداری از محوطه پارتی اشکانی با وسعت هزار هکتاری و با هدف ساخت دانشگاه آزاد حمیدیه هستند.»
دانشگاه آزاد پیش از این بخش‌های بسیار زیادی از شهر ساسانی را با عملیات کشاورزی تخریب کرده و با وجود مخالفت‌های بسیار حاضر به جابه‌جایی و آزادسازی این محوطه 1700 ساله نشده همچنین بخش اداری این دانشگاه در کلیسای شهر آبادان مستقر شده که به مخالفت بسیاری انجامیده است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه