دوشنبه, 07ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان دكل برق بر فراز آرامگاه فردوسی، ماندنی شد

یادمان

دكل برق بر فراز آرامگاه فردوسی، ماندنی شد

 خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ کشمکش‌ها و تلاش برای برداشتن دکل‌های برق حریم آرامگاه فردوسی در حالی ادامه دارد که نتیجه‌ای نداشته و با تغییر مدیریت پایگاه میراث فرهنگی شهر توس، کار برق‌رسانی و سیم‌کشی دکل‌ها دوباره شروع شده است. در حال حاضر یکی از دکل‌ها مثل شاخ پشت آرامگاه دیده می‌شود و منظر آسمانی این اثر ملی را مخدوش کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی- نصب دکل‌های برق رسانی به ترکمنستان حدود 5 سال قبل وارد حریم آرامگاه فردوسی در شهر توس شد. همان‌زمان جلوی ادامه کار توسط پایگاه میراث فرهنگی توس و سازمان میراث فرهنگی وقت گرفته شد و 5 سال کشمکش‌های فراوانی را به وجود آورد. اما امروز مسئولان پروژه با عبور از این توقف 5 ساله، کار برق‌رسانی و سیم‌کشی دکل‌ها را آغاز کردند.
 
به گفته برخی کارشناسان میراث فرهنگی کار سیم کشی که حدود 50 متر ارتفاع دارند طی یک‌ماه گذشته آغاز شد و به سرعت پیش رفت. در حال حاضر بخش عمده‌ای از آن به اتمام رسیده و از دکل 6 لایه سیم را به دکل بعدی وصل کرده است.
 
اما مهمترین دکل که باید برداشته می‌شد، به پشت آرامگاه مربوط می‌شود. این دکل که منظر آسمانی آرامگاه را به طور کامل برهم زده، مثل یک شاخ در پشت بنای آرامگاه دیده می‌شود و مسئولان پایگاه میراث فرهنگی توس بارها خواستار برداشته شدن این یک دکل بودند.
 
نامه نگاری‌های زیادی برای انجام این‌کار صورت گرفت و پیشنهاداتی هم داده شد. یکی از این پیشنهادها عبور زیرزمینی سیم‌های برق در محل این یک دکل بود که مورد قبول مسئولان پروژه قرار نگرفت.
 
در مجموع 15 دکل در حریم آرامگاه فردوسی واقع شده است. از این میان 14 دکل به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع ساخت و سازهای اطراف آرامگاه دیده نمی‌شوند. هرچند مسولان پایگاه خواسته بودند تا این دکل‌ها نیز جمع‌آوری شود. اما سیم‌کشی این دکل‌ها نیز به پایان رسیده است.
 
پیش از این و در دوره ریاست حسین مرعشی پروژه دکل‌های برق توس متوقف شد. همچنین اسفندیار رحیم مشایی، رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با نصب این دکل‌ها و ادامه پروژه مخالفت کرده بود.
 
در پی نامه‌نگاری‌ها به وزارت نیرو، مسئولان پروژه و دیگر نهادهای دولتی و با مطبوعاتی شدن موضوع دکل‌های توس، وزیر وقت نیرو در مجلس شورای اسلامی قول داد که این دکل‌ها برداشته می‌شود. اما هرگز این اتفاق نیافتاد.
 
به گفته حسین عباس‌زاده مدیر اداره کل میراث فرهنگی مشهد حضور این دکل‌ها در حریم آرامگا فردوسی و به خصوص دکل پشت آرامگاه، ثبت جهانی آن را با مشکل مواجه می‌کند. برخی کارشناسان معتقدند که این دکل‌ها به طور کلی مانع از ثبت جهانی توس می‌شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید