پنج شنبه, 15ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم گرد و غبار ایلام را هم تعطیل کرد

زیست بوم

گرد و غبار ایلام را هم تعطیل کرد

مدتی است که جمله "افرادی که بیماری قلبی‌ -عروقی و تنفسی دارند از خانه‌ها بیرون نیایند" بر سر زبان‌ها افتاده، از پزشکان متخصص گرفته تا بقال سرکوچه، چند سالی است که ایران به ییلاق ریزگردها تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، از حوالی روز گذشته گرد و غباری بسیار غلیظ و غلیظ‌ تر از همیشه، هوای ایلام را به گونه‌ای غبارآلود کرده است که منجر به تعطیلی تمامی نهادها و ادارات دولتی شده است. امروز فقط دانشگاه‌ها آن هم برای امتحانات و بیمارستان‌ها برای مداوای مردم و افراد مبتلا به آسم و بیماری‌های قلبی و تنفسی باز هستند؛ به توصیه پزشکان اضافه کردن روزانه حداقل سه واحد میوه و پنج واحد سبزیجات در برنامه غذایی افراد در بهبود عوارض ناشی از ریزگردها و همچنین دفع مواد تشکیل دهنده آن‌ها مثمرثمر است.

گفتنی است که این ریزگردها از صحراهای کشورهای همسایه از جمله عراق، کویت، سوریه و عربستان از طریق غرب کشور و استان‌های نوار مرزی غرب وارد می‌شود که خطرات بسیار زیادی برای مردم به همراه دارد، ولی تاکنون اقدام اساسی برای مهار و کنترل این پدیده صورت نگرفته است.

چند سالی بود که این پدیده ناخوشایند فقط میهمان‌ شهرهای غربی کشور بود، ولی در حال حاضر 25 استان کشور با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کنند، ولی متاسفانه هنوز کاری از پیش نرفته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه