جمعه, 22ام آذر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر اگر فردوسی نبود الان عربی صحبت می‌کردیم

خبر

اگر فردوسی نبود الان عربی صحبت می‌کردیم

استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: فردوسی با تلاش و مشقت زبان فارسی را زنده نگهداشت و امروز ما به این سند هویتی می‌بالیم.

Browse All Brands

به گزارش خبرگزاری فارس از شبانکاره، دکتر سید جعفر حمیدی ظهر امروز در همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در جمع مسئولان و پژوهشگران ادبیات و دوستداران شعر و ادب فارسی در شبانکاره اظهار داشت: شناخت خصوصیات و ویژگی‌های ادبیات فارسی از مسائلی است که در شناخت تاریخ کهن این مرز و بوم بسیار اثرگذار است.

وی با اشاره به قدمت ادبیات فارسی اظهار داشت: ادبیات فارسی از اسناد هویتی مردم ایران عزیز است و وجود کتب و دیوان‌های قدیمی اشعار از ویژگی‌های اثبات‌کننده این مهم است.

حمیدی ادامه داد: اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی اشعاری غنی و سرشار از مفاهیم و معناهاست و باید برای شناخت دقیق ویژگی‌های این متون ارزشمند فارسی تلاش کنیم.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران بیان داشت: علم و معرفت، دانش و اندیشه‌ورزی، پهلوانی، دلیری و نامداری از خصوصیات فردوسی است و همگی این خصایص در اشعار و سروده‌های فردوسی متبلور است.

حمیدی شاهنامه فردوسی را مهم‌ترین عامل حفظ زبان فارسی دانست و گفت: فردوسی با تلاش و مشقت زبان فارسی را زنده نگهداشت و امروز ما به این سند هویتی می‌بالیم.

این استاد دانشگاه مطرح کرد: اینکه در بسیاری از کشورهای جهان دانشجویانی در رشته زبان و ادبیات فارسی به تحصیل می‌پردازند نشان از بلاغت و زیبایی زبان فارسی و ارزش‌های والای ادبی این زبان دارد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت خرافات و افسانه و قصص پرداخت و تاکید کرد: خرافات از جهل انسان و ترس سرچشمه می‌گیرد ولی آنچه از دانش و هنر سرچشمه می‌گیرد اسطوره است و اسطوره واژه‌ای فارسی و به معنی داستان رمز و راز است که در قصه‌ها بیان شده است.‏

در این همایش همچنین تعدادی از شاعران به ارایه اشعار و سروده‌های خود و نقد و بررسی آنها پرداختند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه