چهارشنبه, 03ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی نمایش 120 اثر خطی، فلزی و سرامیک شاهنامه در بریتانیا

رویدادهای فرهنگی

نمایش 120 اثر خطی، فلزی و سرامیک شاهنامه در بریتانیا

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ میترااسدنیا- همزمان با هزارمین سالگرد سرایش شاهنامه، نمایشگاه آثار و نسخه‌های خطی، فلزی و سرامیک شاهنامه درموزه های «فیتزویلیام»درگالری ملون کمبریج برگزار می شود.
این نمایشگاه که با همکاری موزه ها و مجموعه داران بریتانیایی برگزار می شود، شامل ارائه آثاری از دستنوشته ها، قطعات منفرد ویا جدا شده از کتاب های قدیمی، انواع آثار سرامیک ، دستبافت ها و آثار فلزکاری مرتبط با داستان های شاهنامه فردوسی است.
 
این نمایشگاه با سازماندهی و مدیریت موزه فیتزویلیام و با مشارکت پروژه شاهنامه دردانشگاه کمبریج وبا همت دکتر باربارا برند محقق مستقل و نیز پرفسور چارلز ملویل ازدانشگاه کمیریج و مدیر پروژه پژوهشی شاهنامه برگزار شده است.
 
دراطلاعیه ای که به همین مناسبت منتشر شده است آمده است:«سال 2010 به عنوان هزارمین سالگرد پایان سرایش کتاب شاهان یا شاهنامه توسط ابوالقاسم فردوسی توسی شناخته شده است.»
 
به منظور یادمان این شاهکار ادبیات جهان موزه فیتزویلیام با گردآوردن تمامی آثار هنری مربوط به شاهنامه اعم از نسخ خطی ،آثار سرامیک و فلزکاری از تمامی مجموعه های موجود در بریتانیا، دست به برگزاری یک نمایشگاه واحد زده است.
 
کتاب شاهنامه فردوسی مجموعه ای از 55 هزار دوبیتی و شرح تاریخ و داستان زندگی ایرانیان از کهن ترین زمان ها تا برافتادن امپراتوری ایرانیان در قرن هفتم میلادی است.
 
به منظور ماندگاری یاد و روح یک تاریخ قهرمانانه ، اشعار فردوسی همچنان در حوزه های مختلف زندگی و هنر ایرانیان به اشکال مختلف ازسازمان های اجتماعی گرفته تا سرگرمی و تفریحات عمومی به حضور مستمر خود ادامه داده و همچنین نسل های پیاپی ازشاعران و هنرمندان ایراین و تاریخ نگاراو نخبگان حاکم بر این سرزمین را تحت تاثیر عمیق خود قرار داده است.
 
طبیعتا با این نفوذ عمیق شاهنامه در روح و زندگی مردم نسخه های بی شماری از اشعار او ازجمله نخستین نسخه های خطی در زبان پارسی است که به نگارش درآمده و تصویر سازی نیز شده است.
 
از نخستین نسخه خطی از این دست که از فردوسی به جا مانده تا کنون انواع گوناگونی در موزه ها و کتابخانه های جهان باقی مانده که این نسخه های خطی همچنان نمایشی منحصر به فرد برای توسعه و تحول هنر ایرانی به ویژه مینیاتور ایرانی طی قرن ها هستند.
 
به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه، مجموعه بالغ بر 120 اثر هنری در گالری ملون در موزه فیتزویلیام برگزار می شود.
 
تصویرهایی از میدان های نبرد، غولان و دیوها و گزارش های تاریخی همراه با داستان های عاشقانه، شوخ طبیعی و مانند آن از جمله موضوعاتی است که از طریق این 120 اثر دربرابر بینندگان قرار می گیرد.
 
کشور بریتانیا افتخار دارد که یکی از غنی ترین کشورهای جهان از نظر برخورداری از انواع آثار هنری مربوط به شاهنامه را در خود گردآوری و حفاظت کند.
 
در حال حاضر 15 نسخه خطی تنها درکمبریج نگاهداری می شود. این نمایشگاه درعین حال با برخی آثار دیگر وام گرفته از دیگر مجموعه داران اروپایی اعم از مجموعه داران خصوصی و یا دولتی تکمیل شده است.
 
آثار هنری مربوط به شاهنامه در کتابخانه بریتانیا و نیز مجموعه های خصوصی بسیار کمیاب موجود در کاخ ملکه بریتانیا که تاکنون به ندرت در معرض دید افراد وعلاقمندان قرار گرفته ازجمله دیگر آثاری است که در این نمایشگاه برای نخستین بار یکجا و همزمان، به نمایش در می آید.
هریک ازاین آثار به تنهایی نمونه هایی از طیف بسیار غنی از سبک های هنر ایرانی در نگارگری کتاب است که همراه با تعداد دیگری آثار هنری مرتبط نمایشی از دیگر هنرهای ایرانی را به نمایش می گذارد.
 
چیدمان این آثار در نمایشگاه فیتزویلیام نیز براسا کرونولوژی تاریخی و بارعایت دوره های تاریخی صورت گرفته است.
 
آثار دوره مغول با زیبایی و روشنی و نشاط زندگی مربوط به قرن 14 میلادی و انواع چهره های سخت از شاهان و شخصیت ها پیرامون آنان که در دهه های 1340 میلادی به تصویر کشیده شده، انواع آثار هنری مربوط به دوره تیموری درقرن 15 میلادی با توجه به نقش و همراهی آن با هنر نمایش و (نقالی) و همچنین آثار شاخص هنرمندان عصر صفوی همراه با تعداد زیادی از دستنوشته های زیبا درشرایطی بسیار خوب و دست نخورده، همراه با تصویرها و انواع نقاشی های تزیینی و طبیعت گرایی آمیخته به معنویت درنقاشی هنرمندان مغولی که با این دستنوشته ها همراه است، همه دراین نمایشگاه به علاقمندان شاهنامه و هنر وادبیات ایرانی عرضه می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه