شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی نمایشگاه تابلو فرش‌های استاد سید ابوالحسن سیرت با موضوع شاهنامه

رویدادهای فرهنگی

نمایشگاه تابلو فرش‌های استاد سید ابوالحسن سیرت با موضوع شاهنامه

گزارش و عكس: ماندانا خرم*

1

همزمان با اول خرداد روز ملی فرش نمایشگاهی از تابلو فرش‌های استاد سید ابوالحسن سیرت با موضوع شاهنامه در گنجینه فرش ایران به نمایش در آمد.
در این نمایشگاه 26 تابلو فرش تصوری شاهنامه منسوب به بایسنقری به نمایش در آمده است که گوشه‌ای از ادبیات و اسطوره شناسی دين، فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌دهد.
شاهنامه بایسنقری یکی از اصیل‌ترین و زیباترین نسخه‌های شاهنامه است که مربوط به دوره حکومت پسران تیمور می‌باشد و تمام ویژگی‌های سبک تیموری را به خود دارد که می‌توان به عنوان نمونه به کارگیری تجریه رنگها، تضاد رنگها به کارگیری شبستان‌ها اشاره داشت.
آثار به نمایش در آمده همگی در گارگاه قالی بافی استاد سیرت و با یاری هنر جویان جوان و خوش ذوق وی خلق شده است. برای خلق این آثار روزانه 12 ساعت به مدت پنج سال وقت صرف شده است و از رنگهای گیاهی  بر روی پشم مرغوب استفاده شده است. و تلاش بسیاری شده است تا رنگها به کار گرفته شده در فرش با نسخه اصلی برابری داشته باشند.
نکته قابل توجه که قالیچه‌ها حاشیه نداشته اما یک حاشیه تشعیری با الهام از نقوش سنتی برای آنها انتخاب شده است که هردو قالی یک نقش مشترک دارند.

استاد ابوالحسن سیرت متولد 1322 در همدان یکی از مراکز مهم قالیبافی ایران است و از کودکی پیشگاه هنرمندان بزرگی به فراگیری نقاشی پرداخته است.
نمایشگاه آثار وی با موضوع شاهنامه تا ماه امرداد در گنجینه فرش ایران واقع در خیابان فاطمی نبش خیابان کارگر برپا می‌باشد.

3

4

5

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه