جمعه, 16ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر شیوه‌های انتقال و پیشگیری «تب کریمه کنگو»

خبر

شیوه‌های انتقال و پیشگیری «تب کریمه کنگو»

کارشناس مسئول دفتر بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت شیوه‌های انتقال و پیشگیری از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو را تشریح کرد.

دکتر محمد زینلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره چگونگی انتقال بیماری تب کریمه کنگو از حیوان آلوده به انسان، گفت: بحث انتقال بیماری از طریق گوشت مطرح نیست، بلکه بحث انتقال آن از طریق خون و ترشحات دام آلوده مطرح است. عمدتا اگر زمان ذبح، ویروس در دام وجود داشته باشد، توصیه آن است زمانی که لاشه حیوان جدا می‌شود باید در سردخانه و در دمای بین صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. دمای یخچال‌های منازل نیز برای این موضوع کفایت می‌کند.

وی افزود: اگر گوشت 24 ساعت داخل یخچال باشد، به دلیل جمود نعشی و پدیده گلیکوژن در گوشت، گلیکوژن به اسید لاکتیک تبدیل شده و این پدیده سبب اسیدی شدن گوشت می‌شود. به این ترتیب ph گوشت به حدود 5 می‌رسد که در این ph ویروس غیرفعال می‌شود. به این ترتیب زمانی که گوشت وارد چرخه آشپزخانه می‌شود، ویروس قابلیت انتقال ندارد.

زینلی ادامه داد: زمانی که به گوشتی دست می‌زنیم که حالت خون‌آبه داشته و دست نیز از جراحتی برخوردار است، درصورتی که امکان آلودگی گوشت وجود داشته باشد، ویروس آن از طریق مخاط هم می‌تواند وارد بدن و نهایتا جذب شود.

وی تاکید کرد: توصیه آن است که زنان خانه‌دار، قصا‌ب‌ها و افرادی که با دام و گوشت دام ارتباط دارند، گوشت را 24 ساعت در یخچال نگهداری کنند و پس از آن برای تکه‌تکه کردن آن از دستکش استفاده کنند.

زینلی افزود: توصیه‌های لازم صورت گرفته که در کشتارگاه‌ها و قصابی‌ها از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، گان، عینک، ماسک و چکمه استفاده شود. با دام‌پزشکی نیز هماهنگی‌هایی صورت گرفته که کشتارگاه‌ها به این وسایل تجهیز باشند.

وی تاکید کرد: انتقال بیماری تب کریمه کنگو در گوشت سفید مطرح نیست و هیچ ابتلایی در طیورو ماهی ندارد. تنها شترمرغ می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.

کارشناس مسئول دفتر بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: این بیماری از طریق کنه وارد بدن دام می‌شود و متاسفانه دام مبتلا هیچ علامتی ندارد. در مجموع وجود کنه می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که نکات بهداشتی رعایت شوند. همچنین باید سعی شود دام‌ها در منازل ذبح نشوند و برای خرید و ذبح دام هماهنگی‌های لازم با دامپزشکی صورت گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه