دوشنبه, 16ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخت جمشيد باراني غرق در آب

یادمان

تخت جمشيد باراني غرق در آب

 

به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی:گفته میشود بارندگیهاي اخير و تجمع آب باران، پارسه (تخت جمشيد) را دچار فرسايش کرده است. اين در حالي است که مشاهدات خبرنگار ما حکايت جمع شدن آب باران در اطراف ستون‌هاي تخت جمشيد دارد. اين آب گرفتگي نه تنها فرسايش بخش‌هايي از مجموعه را به دنبال دارد بلکه حضور و تردد گردشگران را نيز با مشکل مواجه کرده است.


آب گرفتگي در تخت‌جمشيد
خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ باران که میبارد تخت‌جمشيد در آب فرو میرود و گردشگران در فکر چرا که گذري براي عبور پيدا نمیکنند. اين درحالي است که گفته مي شود تجمع آب هاي باران در گذرها و اطراف ستون ها مجموعه جهاني تخت جمشيد را به دليل نداشتن استحکام و مقاومت اوليه دچار فرسايش مي کند.

به گزارش :chnاينکه تخت جمشيد به عنوان اولين شهر تاريخي محسوب میشود که داراي سيستم فاضلاب بوده است و هم اکنون نيز برخي از آبراه هاي هنوز کاربردشان را حفظ کرده‌اند. اما درحال حاضر به دليل مسدود شدن برخي از آبراه ها، بارش باران و تجمع آب ها به حدي میرسد که مانع تردد و عبور گردشگران مي شود. به طوري که کارگران با ريختن سنگ ريزه هم نمي توانند مانع آب گرفتگي شوند. 

يکي از بازديد کنندگان حاضر در تخت جمشيد که گرفتار باران شده بود مي گويد: با ورود به مجموعه تخت جمشيد متوجه شدم که قبل از ورود و بازديد از اين اثر ثبت شده جهاني حتما بايد از وضعيت آب و هوا مطلع باشم چون درغير اين صورت امکان بازديد وجود ندارد. وي که تا بالاي مچ پا در آب فرو رفته بود ادامه داد: من بعد از سالها فرصت پيدا کردم که از تخت جمشيد ديدن کنم اما متاسفانه امکان بازديد از بخش هاي مختلف به دليل آب گرفتگي وجود ندارد.

مهران محمدي دبيرکل انجمن حافظ شناسي که يکي از بازديد کنندگان تخت جمشيد باراني بود نيز به خبرنگار CHNگفت: با توجه به اينکه تخت جمشيد در دامنه کوه رحمت قرار گرفته و در آن زمان به دليل بارش هاي باران از بالا سيلاب داشته است با کف سازي که انجام داده اند تا کاخ را بر آن بسازند، فاضلاب و آبراه هايي را نيز احداث کرده اند که با تخريب و هجوم هاي صورت گرفته کاربري و شکل خاص خودش را ازدست است. همچنين بسياري از متخصصان معتقدند بخشي از تخريب ها بواسطه مسدود شدن شريان ها و آبراه ها صورت گرفته است.

مهران محمدي با بيان اينکه تخريب ها گريبانگر تمام آثار تاريخي است و تنها مختص مجموعه تخت جمشيد نيست ادامه داد: درحال حاضر آثار تاريخي بسياري مورد تعرض و تخريب قرار مي گيرند در اين ميان بحث هايي درخصوص نگهداري از آثار تاريخي وجود دارد به طوري که بايد پيش بيني روزهاي باراني و جلوگيري از تجمع آب انجام شود حتي اگر کاربري گذشته را نداشته باشد.

وي افزود: ما همانطور که نگران گلسنگ هاي تخت جمشيد هستيم بايد نگران سيلاب و زلزله هم باشيم درواقع پيش بيني، آسيب شناسي وپيشگيري مقوله هاي مهمي هستند که بايد از آنها استفاده کرد.

مصطفي فاطمي هم  که از شهر يزد براي بازيد از تخت جمشيد آمده بود مي گويد: همواره به عنوان کسي که به دنبال حفظ ميراث فرهنگي بوده ام تا به الان فکر مي کردم وضعيت آثار و بناهاي تاريخي يزد بسيار آسيب پذير است اما الان که با اين وضعيت تخت جمشيد مواجه شدم  سکوت کردم در مقابل آثار در معرض تهديدي که از درجه پايينتري از مجموعه ثبت جهاني تخت جمشيد قراردارند.
چند سال پيش عکس فتوشاپي و غير واقعي بر روي اينترنت مبني بر زيرآب رفتن پاسارگاد قرار گرفت اما با اين روندي که وجود دارد دور از انتظار نيست که اينبار تخت جمشيد به صورت واقعي به زير آب رود.

وي با اشاره به اينکه اگر آبراه هاي 2000 ساله تخت جمشيد نبود معلوم نبود چه اتفاقي مي افتاد ادامه داد: قسمت عمده اي از تخت جمشيد به دليل وجود آبراه ها نجات پيدا کرده به طوري که آب ها از راه هاي انحرافي خود را به آبراه ها مي رسانند اما درحال حاضر تجمع آب به حدي است که ديگر آبراه ها که بسياري از آنها مسدود شده اند جوابگوي واقعيت غرق شدن تخت جمشيد نيست.

اين اتفاق در حالي میافتد که معاونت ميراث فرهنگي و پژوهشي در شيراز و در نزديکي تخت جمشيد مستقر هستند.
گزارش؛ مريم جليلوند


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه