شنبه, 01ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر جشن ثبت جهانی چوگان در یونسکو

خبر

جشن ثبت جهانی چوگان در یونسکو

جشن ثبت جهانی چوگان به نام ایران در یونسکو با همکاری انجمن چوگان، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، فدراسیون ملی چوگان، نهادهای فرهنگی و سازمانهای مردم نهاد در دوشنبه ۲۲ امرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۸ در باشگاه فرح آباد تهران برگزار می‌شود.

در این آیین، رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان، بازی سوار بر اسب همراه با موسیقی و روایتگری در یونسکو به نام ایران با حضور مسعود سلطانی فر (وزیر ورزش و جوانان)، علی اصغر مونسان (رییس سازمان میراث فرهنگی)، مدیران ارشد فرهنگی، نمایندگان یونسکو و سازمان‌های مردم نهاد، هنرمندان و پژوهشگران برجسته و نمایندگان رسانه‌ های گروهی برگزار می‌شود.

از برنامه‌ های فرهنگی هنری جشن ثبت جهانی چوگان، رژه چوگان‌ بازان، بازی نمادین تیم‌ های برگزیده چوگان، اجرای نوازندگی موسیقی چوگان با حضور خوانندگان نامدار ایران، شاهنامه خوانی بختیاری مرشدان پیشکسوت، روایت چوگان بازی پهلوانان در شاهنامه فردوسی از سوی پریسا سیمین مهر، شاهنامه خوانی کودکان نقال بنیاد فردوسی ترنم جاهد و امیرعلی عطاء اللهی و رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان در یونسکو خواهد بود.
گفتنی است، نکوداشت خادمان آیین و فرهنگ چوگان از سوی بنیاد فردوسی از جمله برنامه های ویژه جشن ثبت جهانی چوگان در یونسکو است. در این جشن ملی از دو دهه تلاش و کوشش برای پاسداری و احیای چوگان در ایران به عنوان آیین و میراث نیاکان که در گنجینه شاهنامه فردوسی برای ایرانیان و جهانیان به یادگار مانده است و بر پایه سندهای تاریخی و میراث مکتوب ایران زمین به ویژه دانشنامه شاهنامه فردوسی، سند چوگان (کهن ترین بازی و ورزش گروهی ایران و جهان) در یونسکو به نام ایران به ثبت جهانی رسیده است. بدین روی با پیشکش تندیس زرین حکیم فردوسی ساخته تندیس و پیکره شهریار از سوی یاسر موحدفرد (دبیرکل و رییس بنیاد فردوسی) به حجت اله دهخدایی (رییس فدراسیون ملی چوگان) و فعالان ثبت جهانی چوگان در یونسکو از خادمان آیین و فرهنگ چوگان قدردانی می‌شود.

شایان ذکر است، جشن ثبت جهانی چوگان در یونسکو در تاریخ دوشنبه ۲۲ امرداد ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در باشگاه چوگان فرح آباد (قصر فیروزه) به نشانی تهران، بزرگراه باقری، بزرگراه عباس دوران، پس از ایستگاه متروی کلاهدوز، خروجی شهرک زینبیه، میدان مهتدی برگزار خواهد شد و ورود برای همه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آزاد است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه