شنبه, 12ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها انجمن‌ها جایزه جهانی فردوسی ثبت می‌شود

انجمن‌ها

جایزه جهانی فردوسی ثبت می‌شود

برگرفته از روزنامه اطلاعات

دبیرکل بنیاد فردوسی ضمن تشریح برنامه‌های فرهنگی و هنری آینده این بنیاد و دستاوردهای برپایی جشن هزاره شاهنامه در برخی کشورهای اروپایی از تلاش مستمر برای ثبت جایزه جهانی فردوسی خبر داد.

یاسر موحدفرد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دستاوردهای سفر به اتریش گفت: به پیشنهاد بنیاد فردوسی، جشن هزاره شاهنامه در اتریش به کوشش انستیتو خاورشناسی و ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش و با همکاری رایزنی ایران در اتریش از 19 تا 21 آبان (10 تا 12 نوامبر) با سه ویژه‌برنامه در دو شهر وین و گراتس‏ برگزار شد.

به گفته موحدفرد، یکی از دستاوردهای این سفر این‏ بود که مردم آن‌جا با فرهنگ و ادب ایران بیش‌تر آشنا شدند؛ چرا که شاهنامه‌خوانی برای نخستین‌بار به صورت فارسی و انگلیسی اجرا شد که البته به زبان آلمانی زیرنویس می‌شد.

او اظهار کرد: ثبت شدن ورزش‌های پهلوانی و همچنین ثبت هنر نقالی در فهرست میراث معنوی در معرض خطر یونسکو که پیشنهاد آن چندی پیش داده شده است، بنیاد را بر آن داشت که برنامه‌های تلفیقی برای معرفی این دو میراث معنوی جهانی داشته باشد.

به گفته دبیرکل بنیاد فردوسی، در 21 آبان هم در‏ مرکز فرهنگی شهر وین، به کوشش رایزنی ایران در اتریش، ویژه‌برنامه‌هایی برای ایرانیان و دانشجویان ایرانی مقیم اتریش برپا شد.

موحدفرد گفت: بنیاد فردوسی تلاش می‌کند در دوسالانه ثبت هزاره جهانی شاهنامه در یونسکو (2010 و 2011)، جشنواره‌های گوناگون دیگری را با مذاکره با نهادهای کارگزار فرهنگی در داخل و خارج از کشور برگزار کند. البته چند ویژه‌برنامه در اروپا درنظر گرفته شده که امیدواریم برای سال 2011 به‌ویژه در اروپای شرقی و غربی برنامه‌هایی داشته باشیم.

دبیرکل بنیاد فردوسی افزود: یکی از ره‌آوردهای مذاکرات بنیاد فردوسی در این سفرهای اروپایی، گشایش چهار تالار ویژه برای شاهنامه در موزه پرگامون، بزرگ‌ترین موزه هنرهای شرقی و اسلامی اروپا در برلین، است که در تاریخ 9 دسامبر (18 آذر) آغاز به کار خواهند کرد.

او یادآور شد: پیش از این نیز از شاهنامه‌پژوهان مطرح کشور دعوت کردیم تا مقالات خود را در اختیار بنیاد قرار دهند تا در کتابی با‏ عنوان «مجموعه مقالات شاهنامه‌پژوهان برجسته» به چاپ برسد که برای گام نخست، خانه کتاب آمادگی خودش را برای چاپ این کتاب اعلام کرده است که امیدواریم نسخه اول آن تا سال آینده منتشر شود.

او با اشاره به این‌که مهلت ارسال آثار تا پایان امسال درنظر گرفته شده است، گفت: تاکنون میرجلال‌الدین کزازی، محمدعلی اسلامی ندوشن، ابوالفضل خطیبی، ضیاءالدین‌هاجری، عزیزالله جوینی، علی موسوی گرمارودی و محمد حسین طوسی‌وند مقاله‌های خودشان را به بنیاد فرستاده‌اند.

دبیرکل بنیاد فردوسی در ادامه گفت: دومین دوره نشست‌های شاهنامه‌پژوهی با همکاری سرای اهل از 14 آذر آغاز می‌شود و 19، 21 و 28‏ آذر و 5 و 19 دی‌ ادامه می‌یابد. این نشست‌ها از ساعت 17ـ19 در سرای اهل‏ قلم با عنوان «دانشنامه جهانی شاهنامه» برگزار می‌شود، که فرهاد وداد، شروین وکیلی، یدالله قائم‌پناه، فرانک دوان‌لو، داوود اسپرهم و محمد‌حسین طوسی‌وند استادان مدعو هستند و شناسایی مکان‌های جهان شاهنامه با به کارگیری روش‌های دانش فیزیک، آیین شهریاری و سیاست در شاهنامه، دانش عرفان در شاهنامه، بررسی دوره‌های تاریخی در شاهنامه، آموزه‌های دانش کلام در شاهنامه و پیشینه دانش پزشکی ایرانیان در شاهنامه از جمله موضوعات سخنرانی‌هاست.

به گفته موحدفرد، این برنامه‌ها با اجرای نقالی و برخوانی شاهنامه همراه خواهد بود.

دبیرکل بنیاد فردوسی پشتیبانی از ساخت عروسک‌های اساطیر شاهنامه، اجرای موسیقی ـ نمایش کودکانه و برپایی کارگاه آموزش ساخت عروسک‌های کاغذی اساطیر شاهنامه را از جمله برنامه‌های فرهنگی و هنری بنیاد فردوسی اعلام کرد و گفت: کارگاه آموزش ساخت عروسک‌های کاغذی اساطیر شاهنامه به وسیله محمدرضا امامی طراحی شده و به زودی در ایران و کشورهای اروپایی ارائه می‌شود.

موحدفرد درباره اقدامات بنیاد فردوسی در حوزه تولید کالاهای هنری نیز گفت: آماده کردن نسخه‌های جشنواره‌ای فیلم‌های مستند به زبان انگلیسی،‌ عربی و فرانسوی، از جمله ساخت دو مستند به زبان انگلیسی با همکاری شبکه پرس تی‌وی با نام «شهره هزاره» و ساخت دو مستند به زبان‌های عربی و فرانسوی که با همکاری شبکه‌های کوثر و سحر فرانسوی برای معرفی فعالیت‌های بنیاد تهیه شده است، از جمله این موارد است. همکاری در تولید مستند معرفی نقالی (به زبان انگلیسی) برای ثبت هنر نقالی در فهرست معنوی در معرض خطر یونسکو، و سفارش چهار نماآهنگ معرفی شاهنامه در قالب پویانمایی با بهره‌گیری از نگاره‌های شاهنامه‌‏ بایسنقری از دیگر فعالیت‌های هنری بنیاد فردوسی در سال جاری بوده است.

او درباره ثبت جایزه جهانی فردوسی هم گفت: با تلاشی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور داشته است، امیدواریم که این جایزه به زودی پاسخش داده شود تا به وسیله آن نام فردوسی و ایران بلندآوازه‌تر شود.

موحدفرد ادامه داد: از آن‌جایی که این جایزه باید به صورت دائمی و ثابت داده شود، دولت باید بودجه مستقیمی را برای آن درنظر بگیرد که در این صورت، راه برای گرفتن این ثبت جهانی هموارتر می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه