شنبه, 05ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی خط نگاره شاهنامه، آمیزه‌ای از هنر نوین و کهن

رویدادهای فرهنگی

خط نگاره شاهنامه، آمیزه‌ای از هنر نوین و کهن

هنر كه تاج سر آفرينش است

 

نمایشگاهی از تابلوهای خط نگاره (تایپوگرافی) محمد یاراحمدی به کوشش بنیاد فردوسی در نگارخانه فرهنگسرای رازی و با همکاری شهرداری منطقۀ 11 برپا شده است.
تابلوهای این هنرمند، الهام‌گرفته از بیت‌های شاهنامه‌ حکیم ابوالقاسم فردوسی و با موضوع آموزه‌های اخلاقی شاهنامه است.
این نمایشگاه روز سه‌شنبه، 23‌ فروردین‌ماه، ساعت 15 گشایش یافت. از 24 تا 31  فروردین‌ماه، ساعت 9 تا 16، می‌توان از این نمایشگاه دیدن کرد.
خط نگاره آمیزه‌ای از خط و نقاشی است و یکی از گرایش‌های هنر گرافیک به شمار می‌آید. هنرمند خط نگاره می‌کوشد تا با بهره‌گیری از قالب‌های گوناگون، بافتی به‌هم‌پیوسته پدید آورد که سرشار از گیرایی‌های تصویری است.
یاراحمدی بر پایه‌ بیت‌های شاهنامه‌ فردوسی، تابلوهایی دیدنی آفریده است که ذهن بیننده را درگیر مفاهیم شاهنامه‌ای می‌سازد. تابلوها، بافتاری درهم تنیده از خط و رنگ‌های گوناگونند. خط نستعلیق و شکستۀ هر اثر در سایه روشنی از رنگ‌ها، جای داده شده‌اند و بدین‌گونه بر خیال‌انگیزی نقش‌ها افزوده‌اند.
بازدیدکنندگان، در کنار کارهای خط نگاره یاراحمدی، تابلوهایی از نگارگری‌های شاهنامه‌های کهن را نیز می‌توانند ببینند.
فرزانه دانش، مدیر نگارخانه فرهنگسرای رازی، برپایی این نمایشگاه را برای آشنایی بازدیدکنندگان با شاهنامه و هنر خط نگاره می‌داند و دربارۀ برنامه‌های آینده‌ای که در دست انجام دارند، می‌گوید: «نمایشگاهی که پس از این نمایشگاه برگزار می‌شود، عکس‌هایی از سعید محمودی است که با شاهنامه پیوند دارد. پس از آن نیز نمایشگاه خوشنویسی شمس‌الدین مرادی برپا خواهد شد. تابلوهای خوشنویسی این هنرمند نیز برگرفته از بیت‌های شاهنامۀ فردوسی است.
تابلوهای خط نگاره محمد یاراحمدی، نشان می‌دهد که هنرمند کنونی چگونه می‌تواند با بهره‌گیری از شاهنامۀ فردوسی، آثاری نوجویانه و دیدنی بیافریند که افزون‌بر خیال‌انگیزی، آکنده از مفاهیمی باشند که برگرفته از فرهنگ کهن و ماندگار ایرانی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه