چهارشنبه, 13ام فروردين

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی میراث معنوی نوروز ايران، ايران بزرگ جاويدان

نوروز ايران، ايران بزرگ جاويدان

 

 

برگرفته از هفته نامه‌ی ساسانی ( شماره 23 ـ شنبه 26 اسفند ماه 1329ـ رویه 3 )
یك سال دگر گذشت و نوروز یادگار روزگار با عظمت و پرافتخار ایران فراز آمد و امید است كه این « نوروز»، پیش‌آهنگ دوران نیك‌بختی ایرانیان و سربلندی و آزادگی ایرانیان باشد.
این عید بزرگ ملی با اعیاد و جشن‌های دیگر فرق معنی‌دار و روشنی دارد. نوروز جشنی است كه آن را در سرتاسر فلات ایران، در سرتاسر خاك‌هایی كه به خون پدران ما آغشته است، با همان عظمت و فر وشكوه جشن می‌گیرند.
در این روز فرخنده و همایون، تمام ایرانیان خوارزم و بخارا و هفده شهر قفقاز و ساكنان تیسفون و برادران افغانی، همان آیین و رسومی را برگزار می‌كند كه فرزندان ایران، در چهار دیوار قیود سیاسی فعلی ، در تهران و تبریز و شیراز و طوس به جا می‌آورند.
به كوری چشم كسانی كه به جبر و زور ، میان خانواده ایران جدایی افكنده‌اند، این جشن مقدس خاطرات شورانگیز ایام انس و وحدت را به یاد ایرانیان می‌آورد و امید وصال آینده را قوی‌تر و آتش اشتیاق را، تیزتر می‌كند.
از شش هزار سال ، پیش نوروز به عنوان مظهر ملیت و وحدت ملت بزرگ ایران شمرده شده و هر سال خوشی و خرمی و امید و كار و شادی را ،‌ همراه بهار به این سرزمین ارمغان آورده است.
ولی ده سال است كه غبار عزا بر چهره‌ی این ملت نشسته و در زیر پرده‌ی نشاط‌آمیز نوروز ، آتشی از غم و اندوه نهفته است.
درست نه سال و نیم پیش بود كه در روزشوم سوم شهریور 1320 (كه تا جهان است روز عزای ملی ایران خواهد بود ) ستم‌گران آزمند از دو سو ، غارت‌گرانه و وحشیانه بر این سرزمین تاختند و با سرنیزه‌ی اهریمنی خود، خانه‌ی مقدس ما را بر هم زدند و آشیان امیدمان را ویران كردند :
در تیسفون ، تخت‌گاه عزیز پدران و آرامگاه مقدس پیشوایان دینی ما، حكومت پوشالی دیگری نشاندند.
هنوز هم آتش طمع جهان‌خواران فرو ننشسته و معده فراخ نفتی آن‌ها سیر نگردیده است و مدام نقشه می‌كشند و طرح می‌ریزند تا باز هم قطعاتی از این سرزمین را ببرند و بربایند و با عنوان‌های ظاهر فریب« آزادی و دموكراسی » موجبات اسارت ملت آزاده ایران را فراهم آورند .
آن ها دسته‌های ضد ایرانی را تحریك و تجهیز می‌كند و به جان مردم شریف و بی آزار ایران می اندازد.
در سال گذشته ملت ایران بیدارتر شد و جوانه‌های نهضت ملت پرستی رشد و نمو خود را آغاز كرد و امیدواریم در سالی كه می‌آید ، درختی برومند و تناور گردد كه فرزندان آرزومند ایران در سایه آن بیارمند و بیاسایند.
ما در آستانه سالی هستیم كه اضطراب و نگرانی در سراسر جهان سایه انداخته است. ما به‌آینده‌ی وطن خویش امیدها داریم كه در سال نو اصلاحاتی صورت پذیرد كه بنیان ملیت ایران استوارتر و نیرومند تر گردد و دست تجاوز و چشم طمع اجنبی برای همیشه از دامان پاك این سرزمین بریده شود.

در سر لوحه‌ی آرزوهای ایران پرستانه‌ی ما، تقسیم زمین‌ها و كشت‌زارها بر طبق سنن باستانی ایران و سپردن آن‌ها، به دست دهقانان و خانواده ها است.
اصول فئودالیسم باید كوبیده شود و دهقان ایرانی، زمین دار گردد. در این صورت است كه مسلك‌های ضد ایرانی، فرصت تخریب این كشور را نخواهند یافت.
اصول خورده مالكی، ضامن استقلال و بلند نامی و آزادگی و سرافرازی ملی ایران و پیش‌درآمد، سعادت و آسایش ایرانیان است.

هدف دیگرما « ملی كردن صنعت نفت در سراسر ایران است» و اطمینان داریم كه با وجود سازش و تبانی دشمنان خارجی و تحریك و كار شكنی عمال داخلی آن‌ها، این آرزوی ملی جامعه عمل خواهد پوشید و ثروت ایرانی، به‌دست ایران خواهد افتاد و از این راه، درهای آبادی و پیش‌رفت و نیك‌بختی بروی مردم این مرز و بوم گشوده خواهد شد.

آن نیروهای اهریمنی، تا بودند آفت ملیت و استقلال ما و بلای آزادگی و آسایش ما بودند و روزی هم كه خواستند بروند، بذر كینه و نفاق را دراین سرزمین افشاندند.
از‌ آن روز به‌بعد ملت ما با آفت و بلا و بدبختی دست به‌گریبان است. ملت ما برای بقا و حیات جاویدان خود، پیكار می‌كند. پیكاری كه در یك سوی آن دوزخ نیستی و در یك سو، بهشت ابدیت قرار دارد. ولی به‌امید خدا پیكاری است كه بهشت پیروزی را در پیش دارد
جغدهای سفله دیوخو ، آتش مبارزه طبقاتی و اقتصادی را دامن می‌زنند. ولی اكنون فرزندان پاك خون و پاك‌نژاد و پاك نهاد ایران، نیك دریافته‌اند كه این نغمه‌ها از سینه‌ی ایرانی بر نمی‌خیزد و این آفت، شوم و پلید مرگ و نیستی از سرزمین‌های اهریمنی برای نابودی این سرزمین مقدس فرستاده می شود.
شغالان آواره‌ا‌‌ ی كه با زوزه جهان‌وطنی، مثل موریانه تار وپود ملت مارا می‌جوند و می‌خورند، نه تنها دشمن ایران وایرانی، بلكه دشمن نابكار عاطفه و اخلاق و فضیلت و معنویت و حتا انسانیت هستند و به‌خاطر تامین هوا و هوس بیگانه، حاضرند به‌دست خود خانه مقدس اجدادی خویش را آتش بزنند :
از بهر بردن وطن ماست آن‌كه گفت

حدی به روزگـار برای وطن نبود !

ولی حالا دیگر فرزندان شریف و غیرتمند ایران بیدار و هوشیارند . اكنون دیگر، آتش ملت پرستی در سینه‌های مشتاق جوانان این آب و خاك زبانه می‌كشد.
حالا دیگر، همه فهمیده‌اندكه این‌همه ادعای آزادی‌خواهی و دموكراسی بازی و مبارزه‌ی طبقاتی و ایجاد یاس و عدم رضایت، از اهریمنی سر چشمه می گیرد كه هدف آن اسارت و نابودی این سرزمین مرز و بوم ایزدی است. رشته‌ی این تحریكات ، به‌دست سیاست‌هایی است كه از روزگاران دیرین آرزوی آن‌ها تجزیه و نابودی ایران بوده است ، همان‌هایی كه مرو و بخارا و هفده شهر قفقاز را بر خلاف میل ساكنان ایرانی آن‌ها ستم‌گرانه از آغوش گرم خانواده ایران جدا كردند، میان ما و برادران هم‌خون و هم‌نژاد و هم‌زبان و هم‌كیش و هم‌گام افغانی جدالی افكندند .

هم‌وطنان ، خوانندگان عزیز، ایران خانه شما و خانه پدران شما است سرنوشت شما با سر‌نوشت این آب و خاك بستگی دارد . یاس و نا امیدی و كناره‌جویی را از خود بزایید وشوق همت و امید را پیشه‌ی خود سازید . بی گذشت وفداكاری و دلاوری، نمی‌توان گذشته پر افتخار ایران را تجدید كرد. خواهد رسید روزی كه آرزوهای تابناك ملی، به‌حصول پیوندد و اندیشه‌های زهر آگین اهریمنی نابود شود ، درفش سه رنگ مقدس ما ، بر فراز سرزمین‌های امید وآرزو، افراشته و سر بلند باشد.

به‌ این امید، نوروز مقدس را به عموم خوانندگان و هم‌میهنان عزیز تبریك می‌گوییم و یك‌باردیگر، عظمت و آبادی و نیرومندی و آزادگی ایران و نیك‌بختی و آسایش و سلامت فرزندان ایران را خواستاریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه