سه شنبه, 06ام اسفند

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان روند کند مرمت بناهای تاریخی کردستان به علت کمبود اعتبار

یادمان

روند کند مرمت بناهای تاریخی کردستان به علت کمبود اعتبار

معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان، گفت: متاسفانه در دو سال اخیر به علت کمبود اعتبار نتوانستیم اقدام چشمگیری در مرمت و بازسازی بناهای تاریخی داشته باشیم.

«آذرشب» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: در دو ماهه‌ی اخیر مرمت ورودی بازار سنندجی و کاشی‌های حمام خان انجام شد که به علت کمبود اعتبارات و عدم کفایت، در ترمیم و بازسازی دیگر بافت‌های تاریخی دچار مشکل هستیم.


وی «پل گاران» را تنها بنای تاریخی مریوان برشمرد و افزود: این پل نیز به علت نفوذ رطوبت و احتمالاً انفجار مین تخریب شده بود، که با وجود کمبود اعتبار استحکام‌بخشی این بنا انجام شد.


معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان، در بخش دیگری از سخنانش «هاجره خاتون» را جزو بناهای تاریخی و بقاع مذهبی استان دانست که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و گفت: این بنا ارزش فرهنگی و تاریخی بسیاری دارد که اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان طی 20 گذشته نسبت به مرمت و بازسازی این بنا اقدام کرده است.


آذرشب در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که چرا بخشی از بافت قدیمی «هاجره خاتون» تخریب شده و تاکنون هیچ اقدامی در این‌باره نشده است، گفت: اداره‌کل اوقاف استان کردستان در چند سال گذشته بدون کسب مجوز از میراث فرهنگی نسبت به تخریب بخشی از بنای تاریخی «هاجره خاتون» اقدام کرد.


وی افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان اقدام به تنظیم شکایت علیه اداره‌ی نامبرده کرده است که پرونده آن بعد از مطرح شدن در قوه‌ی قضاییه به دیوان عالی کشور ارجاع داده شد و هم‌اکنون در جریان است.


معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان تصریح کرد: به علت در جریان بودن پرونده‌ی شکایت عملیات ساخت و ساز سازمان اوقاف در عرصه‌ی بنای تاریخی «هاجره خاتون» متوقف شده است.


آذرشب، با ابراز تاسف از این‌که حدود 40 درصد این بنای تاریخی تخریب شده که قابل بازسازی نیست، گفت: بخش باقی‌مانده‌ی این بنا هم‌اکنون به مرمت نیازی ندارد.


به گفته‌ی وی، استان کردستان در زمینه‌ی بازسازی و نگهداری بافت‌های تاریخی جزو استان‌های برتر کشور است.


معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان با اشاره به این‌که استان کردستان، سه بافت تاریخی سنندج، سقز و بیجار را دارد، افزود: این بناها ارزش فراوانی دارند و خوشبختانه بافت سنندج جزو سالم‌ترین بافت‌های تاریخی کشور است.


آذرشب ادامه داد: اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان باید راهکارهایی را ارائه دهد که ضمن حفظ و مرمت بناهای تاریخی برای مردم مشکل ایجاد نشود.


وی با اشاره به این‌که مردم در حال ساخت و ساز در اماکن تاریخی هستند، خاطرنشان کرد: باید ساز و کاری اتخاذ شود که تلاش برای نگهداری بافت‌های تاریخی، مردم را دچار مشکل نکند.


معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان یادآور شد: در سال 90 نزدیک به 18 مسجد تاریخی و 23 بنای تاریخی توسط میراث فرهنگی استان کردستان در سطح استان مرمت و بازسازی شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه