شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر علت شیوع انحرافات ستون فقرات در نوجوانان

خبر

علت شیوع انحرافات ستون فقرات در نوجوانان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: از هر 100 کودک و نوجوان حدود 6 نفر از آنها به نوعی دارای انحرافات ستون فقرات هستند.

Air Jordan 1 Blue Chill Womens CD0461 401 Release Date 4 | Converse Chuck Taylor Platform Earthy Tones Egret , Where To Buy , IetpShops , nike roshe boys size 1 midnight dress pants , 572547C

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی کامیاب، دکترای تخصصی ارتوز و پروتز و سخنران مدعو در یازدهمین کنگره سراسری ارتوز و پروتز ایران که از 24 تا 26 آبان ماه در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود در آستانه برگزاری این کنگره گفت: از آنجا که تنوع رفتاری و عملکردی نوجوانان نسبت به نسل‌های قبل بسیار کمتر شده است و به جای پرداختن به فعالیت‌های متنوع ورزشی یا انجام بازی‌های پر جنب و جوش، نوجوانان تمایل دارند ساعات طولانی از وقت خود را مقابل کامپیوتر، تبلت یا موبایل سپری کنند و این کم تحرکی ابتدا ضعف عضلات را در پی دارد و پس از آن هم سبب خم نگه داشتن ستون فقرات به سمت پایین (به منظور تداوم نگاه به صفحه موبایل، تبلت، ...) برای ساعات طولانی خواهد شد. این دو عامل در کنار هم باعث افزایش موارد انحرافات ستون فقرات در نوجوانان می‌شود.

وی گفت : اگر انحرافات ستون فقرات بدون درمان باقی بماند به دلیل خصوصیت پیش رونده بودن، مقدار آن به تدریج افزوده می‌شود و متاسفانه هر چه شدت آن بیشتر باشد، سرعت پیشرفت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است هر چه زودتر برای درمان اقدامات لازم انجام شود تا درمان ساده‌تر و کم هزینه‌تر باشد. هزینه در اینجا شامل تمام دردسرهای مرتبط با درمان از جمله درد، استرس، خطر، نگرانی و ... است و تنها به هزینه مادی درمان اشاره نمی‌کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عوارض انحرافات ستون فقرات را در ظاهر ایستادن و نشستن، کوتاهی قد، کاهش ظرفیت تنفسی، خستگی زودرس، احساس دردهای شدید در ناحیه کمر یا پشت و در موارد خیلی شدید تاثیر بر سیستم قلبی - عروقی عنوان کرد و گفت: برای اینکه به این مرحله نرسیم بهترین راه پیشگیری است به گونه‌ای که ما باید از کودکان‌مان بخواهیم که درست بنشینند، سطحی که کتاب مورد مطالعه روی آن قرار می‌گیرد باید زوایای مناسبی داشته باشد تا کودک برای مطالعه لازم نباشد خم شود و باید از نشستن در ساعت‌های طولانی مقابل کامپیوتر، تبلت و موبایل اجتناب کرد. همچنین باید از کودکان و نوجوانان خواست در فواصل زمانی در حین استفاده از کامپیوتر و موبایل حرکات ورزشی و کششی انجام دهند.

معاون پژوهشی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطر نشان کرد: فعال بودن، اشتغال به ورزش، دریافت آفتاب و تغذیه مناسب همه عواملی هستند که می‌توانند باعث پیشگیری یا کاهش شدت انحرافات ستون فقرات شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه