جمعه, 24ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر تغذیه با شیر مادر و کاهش افسردگی

خبر

تغذیه با شیر مادر و کاهش افسردگی

نتایج یک تحقیق آلمانی نشان می‌دهد که افرادی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند در بزرگسال کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند.

محققان برای انجام این تحقیقات یک گروه 52 نفره انتخاب کردند که میانگین سن آنها 44 سال بود و برای درمان افسردگی در بیمارستان بستری شده بودند. آنها این گروه را در مقابل 106 نفر غیر افسرده قرار دادند که تاکنون مبتلا به افسردگی نشده بودند. از شرکت کنندگان در این تحقیق در رابطه با اینکه آیا از شیر مادر تغذیه کرده‌اند یا خیر سوال شده است و یا مادران آنها در پاسخ به این سوال اظهار داشتند که این افراد دست کم به مدت 2 هفته از شیر مادر تغذیه کرده‌اند.

نتایج نشان می‌دهد 73 درصد از افرادی که مبتلا به افسردگی نشده بودند با شیر مادر تغذیه کرده بودند درحالی که 46 درصد از افراد مبتلا به افسردگی از شیرمادر استفاده کرده بودند. ارتباط این دو زمانی برقرار شد که دانشمندان عواملی را که می‌تواند به خطر ابتلا به افسردگی تأثیر بگذارند را نیز بررسی کرده‌اند که در میان این عوامل می‌توان به جنس، سن و سطح آموزش مادران اشاره کرد.

علاوه بر این محققان به این نتیجه رسیدند که طول مدت تغذیه کودک از شیر مادر در خطر ابتلا به افسردگی در بزرگسالی بی تأثیر است. محققان اعلام کردند: تغذیه با شیر مادر می‌تواند نشان دهنده کیفیت عمومی رابطه مادر و نوزاد باشد و سایر ابعاد این رابطه می‌تواند حفاظت در مقابل افسردگی باشد. تغذیه با شیر مادر می‌تواند رفتارهایی را در مادر ارتقا دهند که به هورمون اکسیتوسین ارتباط دارد، این رفتارها به مثابه محافظی در مقابل استرس عمل می‌کند.


منبع: روزنامه اطلاعات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه