پنج شنبه, 30ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر زمستان، قلب را می‌کشد

خبر

زمستان، قلب را می‌کشد

آمار‌ها نشان داده که ایست قلبی در فصل زمستان بیشتر می‌شود. محققان انجمن قلب آمریکا به همین علت به دنبال علت این قضیه بوده‌اند و در بررسی تازه خود اعلام کرده‌اند، اگر چه ایست قلبی در زمستان بیشتر است اما این قضیه ربطی به سرمای این فصل ندارد.

این قضیه محققان را به تعجب واداشت زیرا بررسیهای قبلی نشان داده بود که دمای پایین با افزایش مرگ در اثر حمله قلبی مربوط است. اما در این بررسی مشخص شد آمار حمله قلبی و نارسایی قلبی و سایر بیماریهای قلب در زمستان 26 تا 36 درصد بیشتر می‌شود، بدون اینکه سرد یا گرم‌تر بودن آب و هوا در منطقه تاثیری در این آمار داشته باشد.

لابد می‌پرسید پس چرا آمار مشکلات قلبی در زمستان بیشتر می‌شود. این سؤال برای محققان هم پیش آمده بود. آنها معتقدند افراد در زمستان مانند تابستان سالم و سرحال نیستند. زیرا نه تنها رژیم غذایی آنها خوب نیست بلکه در این فصل سرد زیاد هم فعالیت و ورزش نمی‌کنند و اغلب وزنشان در این فصل بالاتر می‌رود.‏

آنفلوانزا، عفونت‌های تنفسی و افسردگی هم می‌توانند دراین قضیه نقش داشته باشند. مثلا افسردگی می‌تواند باعث شود که یک فرد داروهای ضدکلسترول و ضدفشار خونش را به اندازه مصرف نکند و بیشتر از قبل غذاهای پرکالری و چرب مصرف کند. جالب است بدانید بررسی دیگری نشان داده کسانی که از افسردگی و بیماری قلبی همزمان رنج می‌برند، 5 برابر بیشتر از افراد سالم به مرگ نزدیک می‌شوند.

متخصصان با توجه به این بررسیها توصیه می‌کنند که بیماران قلبی در زمستان ورزش و تغذیه سالم را از یاد نبرند و سعی کنند با حفظ روابط اجتماعی خود از شر افسردگی و سپس حمله قلبی در این فصل در امان بمانند.‏
 

منبع: روزنامه اطلاعات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه