شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی صنایع دستی نقش مقبره دانیال نبی (ع) بر صنایع دستی خوزستان

صنایع دستی

نقش مقبره دانیال نبی (ع) بر صنایع دستی خوزستان

یک کارشناس صنایع دستی در خوزستان گفت: محبوب‌ترین صنایع دستی این استان، احرامی‌بافی، کپوبافی و گیوه‌بافی است، این آثار معمولا مورد توجه مردم قرار می‌گیرند و مسافران این محصولات را برای استفاده‌ی شخصی یا به‌عنوان سوغاتی می‌خرند. ضمن این‌که محلی‌ها این محصولات را برای مصارف شخصی خود به‌کار می‌برند.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | IetpShops - nike roshe one lava boys - Buy Online - Nike Air Force 1 for Women & Men


احرامی‌بافی


معصومه صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با معرفی احرامی‌بافی به‌عنوان یکی از محبو‌ب‌ترین صنایع دستی استان، درباره‌ی آن توضیح داد: این محصول یکی از رشته‌های نساجی سنتی خوزستان است که از آن، یک نوع زیرانداز تهیه می‌شود، این زیرانداز نه به ظرافت پارچه و نه به ضخامت گلیم است، بلکه از نظر ضخامت در میان این دو محصول است. این اثر از پشم و پنبه تهیه می‌شود. در گذشته، تاروپود این محصول از پشم بود، ولی اکنون تار آن از پنبه و پودش از پشم است. احرامی‌بافی یکی از صنایع دستی شهرهای شوشتر و دزفول است.


او ادامه داد: معمولا در وسط احرامی، یک نقش لوزی‌شکل قرار دارد که اطراف آن با رنگ‌های مختلفی به‌صورت راه‌راه طراحی شده‌ است. ابعاد متعارف این محصول نیز 160×110 سانتی‌متر است. این محصول در این سایز به‌عنوان سجاده استفاده می‌شود. اگر احرامی در سایز بزرگ‌تری باشد، برای مصارف دیگری مانند «کناره» کاربرد دارد. نقش روی ابعاد بزرگ احرامی نیز شامل دو لوزی در پایین و بالای اثر است.


صالحی اظهار کرد: نقوش احرامی‌ها نیز از نقوش چوقابافی خوزستان گرفته‌ شده است؛ هنر چوقابافی برای تهیه‌ی یک نوع پوشش بومی و محلی در خوزستان به‌ کار می‌رود. به‌ نظر می‌رسد که ریشه‌ی نقوش احرامی‌بافی و چوقابافی از معماری پلکانی مقبره‌ی دانیال نبی (ع) و مقبره‌ی امامزاده رودبند گرفته‌ شده‌ است.


او گفت: ابعاد کوچک‌تر احرامی‌ به‌عنوان رومیزی و ابعاد بزرگ‌تر آن به‌عنوان رومبلی و کناره استفاده می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که عرض این اثر، هیچ‌گاه بیش از یک متر نیست، ولی ممکن است طول آن بزرگ‌تر شود، در نتیجه، در بزرگ‌ترین سایز، طول این محصول بلند است و به‌عنوان کناره از آن استفاده می‌شود. به‌تازگی بعد از تهیه‌ی یک محصول احرامی‌بافی، باقی‌مانده‌ی احرامی‌ها به‌عنوان کیف پول و کیف دوشی به‌ کار می‌رود.

کپوبافی


صالحی با بیان این‌که یکی ازمحصولات پررونق خوزستان کپوبافی است، درباره‌ی آن توضیح داد: کپوبافی محصولی است که از تلفیق برگ درخت نخل و علف هرز خاصی که اطراف دزفول می‌روید، تهیه می‌شود. بافنده‌های کپوبافی عشایر اطراف دزفول هستند. شکل معمول محصولات کپوبافی به حالت یک حجم گودی و یک در برای آن است. این محصول به‌عنوان جای نخ و سوزن، دم‌کش، زیرقابلمه‌یی و وسایل تزیینی استفاده می‌شود. ابعاد بزرگ این محصول برای جامیوه‌یی و جانانی و ابعاد کوچک آن برای جعبه‌های زیورآلات و زیرلیوانی استفاده می‌شود. قیمت این محصول نیز مناسب است.


خراطی چوب


او با بیان این‌که خراطی چوب یکی دیگر از محصولات پررونق خوزستان است، درباره‌ی آن گفت: محصولات خراطی چوب در دزفول، شوشتر و بهبهان تهیه می‌شوند. مواد اولیه این محصولات چوب است. در گذشته، یک شیء کمان‌شکل وجود داشت که با آن، چوب را خراطی می‌کردند و به شکل‌های مختلف درمی‌آوردند؛ ولی حالا کار خراطی با دستگاه‌های برقی انجام می‌شود. به این ترتیب که چوب را به‌صورت الوار درمی‌آورند و مصارف کاربرد آن نیز گلدان، میز، آباژور، تخت و ... است. چوب این محصولات از درخت «جغ» و درخت «شیشم» در دزفول و مناطق اطراف آن تهیه می‌شود. این چوب‌ها چرب هستند و باعث می‌شوند که رطوبت به کالا گرفته نشود و محصول، مقاوم و با استقامت باشد.

گیوه‌بافی


صالحی یکی ازمحصولات پررونق خوزستان را گلیوه‌بافی ارزیابی و اظهار کرد: در این استان، زوج جوانی هستند که به کار گیوه‌بافی مشغول هستند؛ کار آن‌ها به این صورت است که یکی از آن‌ها (خانم)، رویه‌ی گیوه را با نخ پنبه تهیه می‌کند و دیگری (آقا) زیره‌ی آن را با چرم طبیعی می‌دوزد. این محصول، مردانه است. به‌تازگی نوع خاصی از این گیوه‌ها تهیه می‌شود که زیره‌ی پلاستیکی و رویه‌ی پارچه‌یی دارد. این گیوه که ظریف و زنانه است برای زنان تهیه می‌شود و مورد استقبال آن‌ها نیز قرار گرفته است.


او درباره گیوه‌های زنانه، اضافه کرد: هر کسی می‌توانند رویه‌ی پارچه‌ی کفش را خودش با رنگ و نقش مورد نظرش انتخاب کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه