پنج شنبه, 10ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخریب شبانه چند خانه بافت تاریخی شیراز

یادمان

تخریب شبانه چند خانه بافت تاریخی شیراز

مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفتند: تخریب شبانه حدود 10 خانه تاریخی در معبر طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع) به حضرت علاء الدین حسین (ع) اقدامی عجولانه و احساسی بوده است.

آنان پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزودند: با کار کارشناسی و فنی می شد طوری عمل کرد که ضمن صیانت از منازل تاریخی با ارزش نظر دیگر دستگاههای اجرایی از دفتر فنی تولیت گرفته تا راه و شهرسازی و شهرداری، بر آورده شود.

مسوولان میراث فرهنگی فارس بر این باورند که براساس طرح مصوب شورای عالی معماری که در سطح 57 هکتار پیش بینی توسعه شده، نیازی به آسیب رساندن به برخی خانه هایی که اینک تخریب شده اند نیز نبود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با بیان این مطلب که تخریب چند شب گذشته کاری عجولانه و احساسی بوده اظهار کرد: با کار کارشناسی و فنی ضمن اینکه می توان از آثار و بافت تاریخی این شهر صیانت کرد از طرفی هم دستگاههای اجرایی دیگر دخیل در این موضوع می توانند به نظرشان برسند.

عبدالرضا نصیری با تاکید بر صیانت از بافت تاریخی شیراز به عنوان یک بافت منحصر بفرد جهانی افزود: به محض اطلاع یافتن از تخریب بخشی از اثر تاریخی خانه پورنواب مربوط به دوره زندیه با اعزام یک تیم کارشناسی برای بازرسی موضوع از ادامه تخریب آن جلوگیری شد.

وی ادامه داد: با وجود هماهنگی های انجام شده برای جلوگیری از تخریب کامل این اثر تاریخی ارزشمند ولی شب گذشته این خانه تاریخی نیز کاملا تخریب شد.

خانه تاریخی پورنواب که مربوط به دوران زندیه بوده و در بافت تاریخی شهر شیراز قرار دارد دو شب متوالی با بیل مکانیکی تخریب شده است.

این اثر تاریخی با وجود این که به ثبت ملی نرسیده ولی از معماری منحصر به فردی برخوردار بوده است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس هم ضمن تایید این تخریب های شبانه و غیر قانونی گفت: سازمان از تخریب کنندگان این بناها به مراجع قانونی شکایت کرده است.

مصیب امیری افزود: اگر کارها به صورت کارشناسی صورت گیرد بی تردید ضمن عملیاتی شدن طرح توسعه بین الحرمین از آثار تاریخی و ارزشمند در بافت قدیمی همجوار این طرح نیز بخوبی صیانت خواهد شد.

خبرنگار ایرنا با وجود پیگیری علت این تخریب از حوزه فنی تولیت آستان حضرت شاهچراغ (ع ) درباره این موضوع، موفق به اخذ پاسخ نشد.

با انتشار گزارش های مربوط به این تخریب شبانه، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پنج نامه جداگانه به دفتر مقام معظم رهبری، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت آستان حرم احمد بن موسی(ع)، خواستار توقف آنی روند تخریب بافت تاریخی شیراز شد.

«مسعود سلطانی فر» در این نامه ها، اجرای هرگونه طرح توسعه و عمرانی در بافت تاریخی را منوط به اخذ مجوز از مراجع قانونی نظیر سازمان میراث فرهنگی، شورای ­عالی معماری و شهرسازی و داشتن طرح مصوب دانست.

متن کامل نامه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به شرح ذیل است:

دفتر مقام معظم رهبری

وزیر محترم کشور

دادستان محترم کل کشور

استاندار محترم فارس

تولیت محترم آستان حرم احمد بن موسی(ع)

 

با سلام

حسب اطلاعات واصله و بازدید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از بافت تاریخی اطراف مجموعه شاهچراغ، متأسفانه بخشی از بافت ارزشمند تاریخی جهت الحاق به طرح بین­الحرمین تخریب شده است. این سازمان حسب وظایف قانونی خود موضوع را از طریق مرجع قانونی در دست پیگیری دارد.

سپاسگزار خواهد بود دستور فرمایید به منظور جلوگیری از تخریب عناصر ارزشمند موجود در بافت تاریخی، دستور توقف آنی عملیات مذکور صادر شود.

بدیهی است اجرای هرگونه طرح توسعه و عمرانی در بافت تاریخی پس از اخذ مجوز از مراجع قانونی نظیر سازمان میراث فرهنگی و شورای­عالی معماری و شهرسازی و داشتن طرح مصوب امکانپذیر خواهد بود.

براساس گزارش های انتشار یافته، این خانه های تاریخی که قدمت برخی آز آنها به دوره ایلخانی بازمی گردد، در محله اسکندری شهر شیراز، پشت شاه چراغ قرار دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه