یکشنبه, 06ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان خطر رشد گیاهان در همه بناهای شیراز هست

یادمان

خطر رشد گیاهان در همه بناهای شیراز هست

مسئول دفتر فنی میراث فرهنگی شیراز می‌گوید که رشد گیاه و درختچه فقط روی برج ارگ کریمخان مساله ساز نیست بلکه این معضل در اکثر بناهای شهر شیراز دیده می شود ما هم به عنوان نیروهای اداره میراث استان در نبرد دائمی با این گیاهان هستیم.

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | nike air sport attack red bank blue Mid Linen - Grailify - nike sweet classic leather sneaker sandals

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی ـ چندروز پیش CHN در گزارشی خبر از رشد تعدادی گیاه و درختچه روی آجرهای برج شمال غربی ارگ کریمخان زند در شهر شیراز داد که به اعتقاد کارشناسان، این گیاهان در درازمدت بخش‎هایی از این اثر تاریخی و زیبا را به خطر می‌اندازند.
 
به گزارش CHN ریشه دواندن درختچه‎ها و گیاهان در میان بافت تاریخی اثری مانند ارگ کریمخان در درازمدت منجر به افزایش شکاف میان آجرهای بنا و ایجاد ترک‎های بزرگ در آن می‌شود. علاوه بر این کارشناسان می‌گویند که رشد گیاه در ارتفاع حدود 10 متری برج ارگ نشان می‎دهد در این قسمت منبعی از رطوبت وجود دارد که آب مورد نیاز این گیاهان را تامین می‎کند و این مسئله می‎توان برای این قسمت از برج خطرساز و آسیب‎زا باشد.
 
در همین رابطه و برای پیگیری چرایی عدم پاکسازی این گیاهان از روی برج ارگ کریمخان به سراغ "سیامک بصیری" مسئول دفتر فنی اداره کل میراث استان فارس رفتیم، او در این باره گفت: «رشد گیاهان و درختچه ها روی آثار تاریخی یکی از آسیب‌های همیشگی است که بناهای تاریخی شهر شیراز را تهدید می‌کند. گیاهی که روی برج ارگ کریمخان رشد کرده از نوع پیچک است که از پی ساختمان شروع به رشد کرده و بالا می‌رود و در سست‌ترین قسمت بنا بیرون می‌زند.»
 
این مقام مسئول در استان فارس افزود: «ما به طور دائم با این معضل برخورد می‌کنیم؛ هم به روش فیزیکی با قطع کردن و پاکسازی این گیاهان از روی بناها و هم به روش شیمیایی با سم پاشی ریشه این گیاهان، از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کنیم. در حقیقت ما به طور دائم با این گیاهان در حال نبرد هستیم، گاهی ما از آن‌ها جلو می‌زنیم و گاهی آن‌ها از ما؛ روی قسمتی از ارگ کریمخان هم این گیاهان به دلایلی از ما پیشی گرفتند، اما پس از رسانه‌ای شدن این خبر پیگیر مسئله شده‌ایم.»
 
آنگنه که مسئول دفتر فنی میراث استان فارس به CHN خبر داده است این گیاهان ظرف چندروز آینده از روی برج شمال غربی ارگ کریمخان ریشه کن شده و پاکسازی می‌شوند، علاوه بر این قرار است در نقطه‌ای که این گیاه بیرون آمده سم پاشی انجام شود تا بار دیگر این گیاه رشد نکند.
 
ارگ کریم خان زند در مرکز شهر شیراز، شاخص‎ترین و معروف‎ترین یادگارهای به جامانده از سر سلسله پادشاهی زندیه است. ساخت ارگ بین سال‎های 1766 و 1767 میلادی انجام شد و کریمخان بهترین معماران زمان خود را جهت ساخت آن بکار گرفت. به گفته تاریخ‌نگاران او همچنین بهترین مصالح را از داخل و خارج کشور تهیه و ساخت بنا را به‌سرعت تمام کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه