دوشنبه, 04ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان خانه بصیری‌ در بی‌خبری مسئولان میراث‌فرهنگی استان فارس جان داد

یادمان

خانه بصیری‌ در بی‌خبری مسئولان میراث‌فرهنگی استان فارس جان داد

خانه بصیری شیراز در‌حالی شرایط وخیمی را تجربه می‌کند که رئیس میراث‌فرهنگی استان فارس هنوز اطلاعی دقیقی از وضیعت این خانه که تحت تملک‌ میراث‌فرهنگی است ندارد. این درحالی است که پیشتر قرار بود خانه‌بصیری تبدیل به دانشگاه هنر شود اتفاقی که به‌دلایل نامشخص هنوز محقق نشده است.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | Asics Gel-Lyte XXX Shoe Palace Japan - 1201A209-400

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ خانه بصیری دارد در قلب بافت تاریخی شیراز جان می‌دهد. این خانه که گفته می‌شود اهدایی خاندان‌ بصیری‌ها به سازمان میراث‌فرهنگی است به‌هیچ وجه شرایط مناسبی ندارد. سقف در مرحله ریزش قرار گرفته و بخش اعظمی از تزئینات داخلی بنا از بین رفته و کاشی‌های خانه نیز توسط افراد سودجود به سرقت رفته است. 
 
با این‌وجود «قدرت‌الله تاجبخش» رئیس اداره میراث‌فرهنگی استان فارس در پاسخ به این پرسش که میراث‌فرهنگی چه برنامه‌‌ای برای حفظ این خانه ارزشمند تاریخی دارد می‌گوید: من اطلاع دقیقی از وضعیت این خانه ندارم.
 
پاسخ تاجبخش درحالی بقیه سوالهای مربوط به این خانه را ابتر باقی می‌گذارد که معاونان این اداره کل هم خود را ملزم به پاسخگویی در برابر تخریب‌های جدی خانه بصیری نمی‌دانند.
 
این درحالی است که فاجعه خانه بصیری تمام ماجرا نیست. آنطور که شنیده می‌شود هر روز تعداد قابل توجهی از خانه‌های تاریخی در بافت تاریخی شیراز در معرض تخریب و نابودی قرار می‌گیرند. طبق مشاهدات خبرنگار CHN، بسیاری از این بناهای ارزشمند که در فهرست آثار ملی قرار ندارند بدون آنکه مستندنگاری شوند از بین می‌روند.
 
چندی پیش نیز فعالان میراث‌فرهنگی اعلام کردند که استاندار فارس دستور تخریب بخش دیگری از بافت تاریخی شیراز و اجرای طرح بین‌الحرمین را داده که با مخالفت رئیس اداره میراث‌فرهنگی مواجه شده است.
 
مهدی حجت نیز معاون میراث‌فرهنگی کشور بافت تاریخی شیراز را موضوعی مهم می‌داند که پاسخگویی و حل معضلات بافت را نیازمند زمان و بررسی بیشتری می‌داند. 
 
خانه بصیری‌ در محله سنگ سیاه شیراز واقع شده و دارای حوضخانه و تزئینات معماری و کاشیکاری‌های ارزشمندی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه