دوشنبه, 04ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان تخریب خانه‌های تاریخی نقطه سیاهی در تاریخ شیراز...

یادمان

تخریب خانه‌های تاریخی نقطه سیاهی در تاریخ شیراز...

حدود یک سال است که فاجعه ای در شیراز در حال رخ دادن است و شاید این برهه زمانی تبدیل به نقطه سیاهی در تاریخ شیراز شود.سخن از تخریب 87 خانه تاریخی و چندین حمام و مسجد قدیمی با ارزش است که قرار است بر این تعداد افزوده بشود...در 57 هکتار از بافت تاریخی شیراز927 خانه تاریخی و هزار و 236 خانواده وجود دارد که بیش از 500 خانه آن به لحاظ تاریخی و تزئینات منحصر بفرد آیینه کاری شیرازی در حد فوق العاده است. همچنین در این محدوده تعداد زیادی خانه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۵۳۷۳۰۲تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۹ - 07 October 2015
تابناک می نویسد:حدود یک سال است که فاجعه ای در شیراز در حال رخ دادن است و شاید این برهه زمانی تبدیل به نقطه سیاهی در تاریخ شیراز شود.

فاجعه تخریب خانه های تاریخی شیراز...

شاید وقتی سخن از خانه تاریخی می شود عده ای گمان کنند که منطور خانه قدیمی و کلنگی است که در همه شهرها می توان یافت.اما این تفکر اشتباه است.

سخن از تخریب ناجوانمردانه خانه هایی با قدمت قاجار و زندیه است که با معماری خاص آن روزگاران و آینه کاری های زیبا، نه تنها میراث فرهنگی شهر و کشورمان است بلکه می تواند در حوزه گردشگری(خصوصاً گردشگر خارجی) بسیار تأثیر گذار و مثبت باشند.


سخن از تخریب 87 خانه تاریخی و چندین حمام و مسجد قدیمی با ارزش است که قرار است بر این تعداد افزوده بشود...
این تخریب ها به بهانه نوسازی اطراف حرم شاهچراغ و طرح بین الحرمین (که دو حرم آستانه و شاهچراغ را به یکدیگر متصل می کند و در آن واحدهای تجاری و اقامتی و ... پیش بینی شده) انجام می شود.طرحی که در محدوده ای 57 هکتاری تعریف شده است.


هیئت دولت در سفر اخیر خود به استان فارس تصویب کرد تا 57 هکتار از بافت تاریخی اطراف آرامگاه شاهچراغ نوسازی و بهسازی شود.اما انگار آقایان واژه بهسازی را در این مصوبه ندیده اند.


حال بیایید ببینیم اگر قرار باشد در این محدوده 57 هکتاری صرفاً نوسازی انجام شود چه بر سر میراث ملی کشور می آید.(البته تا الان هم قسمتی از بلا آمده است)


در 57 هکتار از بافت تاریخی شیراز927 خانه تاریخی و هزار و 236 خانواده وجود دارد که بیش از 500 خانه آن به لحاظ تاریخی و تزئینات منحصر بفرد آیینه کاری شیرازی در حد فوق العاده است. همچنین در این محدوده تعداد زیادی خانه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. علاوه بر آن خانه و مسجد نصیرالممالک هم در در این محدوده قرار دارد.


جالب اینجاست که مسئول و مجری این تخریب ها معلوم نیست و میراث فرهنگی هم که دیگر هیچ...


به امید برچیده شدن دشواری ها (اگر خدا بخواهد)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه