دوشنبه, 04ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان دادستان شیراز حکم پلمب هتل آسمان شیراز را صادر کرد

یادمان

دادستان شیراز حکم پلمب هتل آسمان شیراز را صادر کرد

با گذشت 2 سال از پیگیری های مداوم خبرگزاری میراث فرهنگی بالاخره دادستان شیراز حکم پلمب هتل آسمان شیراز را صادر کرد. هر چند که این حکم مانع از فعالیت و ساخت و ساز هتل آسمان شده اما هنوز نگرانی ها نسبت به کوتاه نشدن ارتفاغ غیرمجاز هتل آسمان وجود دارد چراکه دادستان شیراز هنوز حکمی برای تعدیل و تخریب طبقات اضافی این هتل صادر نکرده است.

LTB - JuzsportsShops | FitforhealthShops - The Ultimate all festive nike running shop coupon code FAQ

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ خرداد ماه سال 93 بود که خبرگزاری میراث فرهنگی با انتشار خبر «غول‌ جهان‌نما این‌بار در حریم ارگ‌کریمخان» اولین خبرسازی مخدوش شدن ارگ کریمخانی و به تعویق افتادن پرونده مجموعه زندیه در فهرست آثار جهانی را مطرح کرد.
 
اتفاقی که از ظاهر شدن یک غول جهان نما نه در اصفهان که در شیراز و در محدوده و بر فراز ارگ کریمخان خبر می داد.
 
همان زمان خبرگزاری CHN با انتشار گزارش های مداوم، افزایش ارتفاع هتل خیابان رودکی را که اوایل با نام هتل جام جم مطرح و بعدها با نام هتل آسمان شناخته شد را درد سر بزرگ نامید. چراکه ارتفاع اسکلت فلزی این هتل در حال ساخت با وجود مخالفت و انکار مسئولان میراث فرهنگی وقت به وضوح از حیاط ارگ کریمخان قابل مشاهده بود.
 
کارشناسان میراث فرهنگی کشور بارها اعلام کردند که ساخت هتل در مهمترین بخش مجموعه زندیه شیراز یعنی ارگ کریمخان نه‌تنها خط آسمان این اثر تاریخی را مخدوش کرده که ادامه ساخت هتل با چنین ارتفاعی در آینده مانع ثبت‌جهانی پرونده مجموعه زندیه خواهد شد. 
 
با این وجود مدیر وقت اداره میراث فرهنگی شیراز به دلیل تخلفاتی که در صدور مجوز این هتل صورت گرفته بود ساخت و ساز هتل مرتفع خیابان رودکی را همسو با قوانین و ضوابط میراث‌فرهنگی اعلام کرد.
 
«فریدون فعالی» مدیر میراث‌فرهنگی استان فارس، در پاسخ به سئوالی درباره ارتفاع غیرمجاز هتل در محدوده ارگ اینطور گفته بود «مجاز بودن ساخت و ساز و ارتفاع هتل را ما تشخیص می‌دهیم. درحال‌حاضر هم تشخیص می‌دهیم که هیچ مشکلی ندارد».
 
این مسئول، با اشاره به اینکه ساخت هتل و میزان ارتفاع آن، طبق ضوابط میراث‌فرهنگی انجام شده تاکید کرده بود «ارتفاع و ساخت هتل براساس ضوابط میراث‌فرهنگی صورت گرفته و به‌هیچ‌وجه مشکلی ندارد».
 
با این حال پیگیری های خبرگزاری CHN از روند ساخت و ساز و ارتفاع غیر مجاز هتل ادامه داشت تا اینکه اواخر سال 93 شهردار شیراز در نامه‌‌‌ای خواستار پیگیری تخلف پرونده ساختمانی هتل آسمان و حدف طبقات فوقانی آن شد. او در این نامه تاکید کرد، پیرو مذاکرات و مکاتبات سازمان میراث‌فرهنگی، دفتر فنی استانداری فارس و رییس سازمان بازرسی کل کشور در سال گذشته، ارتفاع غیر متعارف هتل آسمان روی منظر و سیمای بصری محدوده تاریخی مجموعه زندیه اثر گذار بوده و به منظور جلوگیری از تبعات بعدی باید از ادامه فعالیت پروژه جلوگیری کرد.
 
این درحالی بود که معاون میراث فرهنگی شیراز نیز اعلام کرده بود که سرنوشت ارگ‌ کریمخانی را باید شورای عالی شهرسازی مشخص کند.
 
ماجرای هتل آسمان و ارگ کریمخانی اما به قدری کشدار و بی پاسخ مانده بود که پرونده تعدیل طبقات اضافی هتل آسمان کم کم داشت به بایگانی سپرده می شد تا اینکه روز گذشته 30 آبان ماه دادستان شیراز حکم پلمب هتل آسمار را صادر کرد.
 
«امین طباطبایی» مدیر خانه فرهنگ جاودان می گوید: این حکم بر اساس بخشنامه شورای عالی معماری و شهرسازی صادر شده است و طبق این حکم باید 4 طبقه اضافی هتل که منظر بصری ارگ کریمخانی را مخدوش کرده است تخریب شود.
 
به گفته این فعال میراث فرهنگی، صدور حکم دادستان شیراز اما مرحله پایانی این پرونده نیست. آنطور که شهردار منطقه یک شیراز گفته است طبق این حکم هیچ فعالیت و ساخت و سازی در هتل آسمان صورت نمی گیرد و هنوز به طور کامل تخریب طبقات اضافی مشخص نشده است. چنانچه اگر فرایند تخریب و استانداردسازی هتل عقب بیفتد زمان ارسال این پرونده برای ثبت در فهرست آثار یونسکو نیز به تعویق خواهد افتاد.
 
با اینکه هنوز زمان و حکم تخریب طبقات اضافی هتل آسمان مشخص نشده اما فعالان و کارشناسان میراث فرهنگی امیدوار هستند که هر چه زودتر تعدیل هتل اجرایی شود.
 
این درحالی است که پیگیری ها از اداره میراث فرهنگی استان فارس مشخص کرد که هفته آینده مجوز تخریب طبقات فوقانی هتل آسمان مشخص می شود.
 
مریم جلیلوند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه