شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم یک روایت دیگر از راز مرگ ببر روسی

زیست بوم

یک روایت دیگر از راز مرگ ببر روسی

برگرفته از تابناک

مدیر باغ وحش ارم تهران ناگفته های مرگ ببر روسی سیبری را با ابراز گلایه مندی از مسوولان سازمان محیط زیست کشور فاش کرد.

به گزارش ایرنا امیر الهامی عصر پنج شنبه گفت: ببر تلف شده روسی که به کشور آورده شد خود ناقل بیماری 'مشمشه' بوده و در ایران مبتلا به این بیماری نشده است.

وی اظهار داشت: با آزمایشهای انجام شده خوشبختانه هنوز هیچ اثر و علایمی از بیماری مشمشه در حیوانات دیگر باغ وحش، ‌حتی ببر زنده روسی مشاهده نشده است.

وی با تاکید بر اینکه این اتفاق طی 50 سال اخیر در باغ وحش ارم بی سابقه بوده است، گفت: از حیوانات این حیات وحش بخوبی مراقبت می شود.

الهامی با ابراز دلخوری از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تعریف و تمجید کافی نیست مسوولان ذیربط باید از ما حمایت کنند.

وی بار دیگر با انتقاد از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: این مسوولان نباید بدون بررسی کارشناسانه و نیز در نظر گرفتن شرایط محیطی کشور پیشنهاد روسیه را برای مبادله پلنگ ایرانی با ببرهای روسی می پذیرفتند.

این مسوول گفت: متاسفانه هیچ بررسی برای سلامتی ببرهای روسی انجام نشده بود و پس از آنکه ببرها به کشور وارد شدند، مسوولان محیط زیست تازه به این فکر افتادند که این حیوانات را کجا نگهداری کنند.

* احتمال فریبکاری مسوولان روسی در مبادله ببر بیمار به ایران

الهامی گفت: احتمال می رود مسوولان کشور روسیه از بیماری این ببر اطلاع داشتند اما چیزی نگفته اند و با آگاهی، حیوان مریض را مبادله کردند.

وی اظهار داشت: باید پیش از مبادله ببر سیبری آزمایشات مخصوص انجام می شد و همزمان با آمدن این حیوانات به کشور آزمایشات سلامتی از ببرها گرفته می شد.

* ببرهای روسی شناسنامه بهداشتی نداشتند

الهامی افزود: ببرهای روسی شناسنامه نداشتند و کسی هم برای این مهم اصرار نکرد.

*ببر ماده روسی باردار نبود

مدیر باغ وحش ارم گفت: هنگامی که ببرها از روسیه مبادله شدند به ایران گفته شد ببر ماده روسی باردار است؛ در حالی که پس از گذشت چندین ماه متوجه شدیم این حیوان باردار نبوده است.

* با آمدن ببرهای روسی، شیرها زجر کشیدند و مردند

مدیر باغ وحش ارم افزود:‌ با آمدن ببرهای سیبری دو قلاده شیر آنقدر زجر کشیدند تا مردند.

الهامی توضیح داد: قرار شد این حیوانات برای مدت کوتاهی در خوابگاه دو قلاده ‌شیر آفریقایی که ساختمان محصوری است نگهداری شوند بنابراین مجبور شدیم دمای هوا را بسیار خنک نگه داریم؛ تا ببرها با مشکل مواجه نشوند.

وی ادامه داد: این مهم سبب شد تا شیرها زجر بکشند. بطوریکه این حیوانات نتوانند شب تا صبح از سرما بخوابند و تلف شدند؛ چرا که به هوای گرم عادت داشتند.

دو قلاده شیر تلف شده در باغ وحش، دو ماه پیش از مرگ ببر روسی سیبری جان خود را از دست دادند.

یک ببر روسی نیز هشت ماه پیش، بر اثر ابتلا به بیماری مشمشه در باغ وحش ارم تلف شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه