یکشنبه, 31ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم پیرترین پلنگ ایران در کوه بافق - هشدار درباره ساخت جاده میان گذر

زیست بوم

پیرترین پلنگ ایران در کوه بافق - هشدار درباره ساخت جاده میان گذر

پیرترین پلنگ ایران که 14 سال از عمرش می‌گذرد در کوه بافق که این روزها با احداث جاده گزوئیه تهدید می‌شود زندگی می کند.

nike court royale mens white hair style chart , Botas Beige | 134 Air Jordan 1 High OG "University Blue" 2021 For Sale - air jordan retro xi gamma blue gs - 555088

به گزارش خبرنگار مهر، بررسیهای سالهای اخیر نشان از حضور یک پلنگ ایرانی نر با سن تقریبی حداقل ۱۲ تا ۱۴ سال در منطقه حفاظت شده کوه بافق دارد.

مدیر انجمن دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این باره به خبرنگار مهر می گوید: این پلنگ نر برای نخستین بار در پاییز ۱۳۸۳ که در آن زمان نیز پلنگ بالغی بود، توسط دوربین های تله ای عکس برداری شد. این پلنگ در سال ۱۳۸۶ در این منطقه زنده گیری شده و به مدت 6 ماه مجهز به گردنبند ردیاب ماهواره ای بود.

 

تصویر پیرترین پلنگ ایرانی در دی ماه ۱۳۹۰

به گفته کیوان هوشمند ، در سال های بعدی نیز این پلنگ به دفعات درحال شکار کل و بز توسط محیط بانان عکسبرداری شد. تصویر این پلنگ در زمستان ۱۳۹۰ در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده کوه بافق ثبت شد.

او اضافه می کند: بررسی ظاهر این پلنگ در سال های مختلف نشان از آن دارد که حداقل ۱۲ تا ۱۴ سال از عمر آن می گذرد و از همین رو پیرترین پلنگ نر شناخته شده در ایران به شمار می رود.

هوشمند یادآور می شود: با اینکه گربه سانان در اسارت تا ۲۵ سال هم عمر می کنند، ولی در طبیعت معمولا به ندرت بیش از ۱۰ سال زندگی کرده و حضور این پلنگ در بخش های مختلف منطقه نشان از غالب بودن آن است.

 

تصویر پیرترین پلنگ ایرانی پس از نصب گرنبند ردیاب در سال ۱۳۸۶

به هر حال، این موضوع نشان دهنده امنیت نسبتا مناسب منطقه حفاظت شده کوه بافق برای زیست پلنگ ایرانی است.  اما متاسفانه درحال حاضر، آینده این منطقه به شدت به دلیل  اقدام برای احداث یک جاده میان گذر در مخاطره قرار گرفته است، جاده ای که شهر بافق را به روستاهای شیطور و دولت آباد متصل می کند معروف به جاده گزوئیه که از محدوده امن منطقه حفاظت شده کوه بافق عبور می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه